937 Nachtelijke vervolgingen hebben, met het oog op onze geringe kennis van het terrein en het zelden aanwezig zijn van verache troepen om de vervolging op zich te nemen, zeer zelden plaats. Daar de inlandsche vijand, behalve bij overvallingen of alarmeeringen van posten of bivouac's en bij hinderlagen, geene nachtgevechten levert, kunnen de nachtelijke opmarschen voor een nachtgevecht buiten sprake blijven. Hoogstens zou men van eene nachtelijke vervolging na een daggevecht kunnen spreken. In den oorlog op Java en in den Padrioorlog hadden er nog al nachtmarschen plaats, maar in den Atjehschen oorlog zeer zelden. Yooral tegenover een inlandschen vijand is een nachtmarsch een geheime marsch. Algemeene regelen: 1. Tegenover den inlandschen vijand altijd zooveel mogelijk opsluiten, dus nimmer ten einde stagnatie te voorkomen de afstanden vergrooten of de colonne in verschillende gedeelten splitsen, hetgeen in een guerilla-oorlog, vooral 's nachts, gevaarlijk is. 2. In den regel behalve bij een geforceer- den marsch natuurlijk, zooals b. v. bij het ter hulp snellen van eene bedreigde colonne of een aangevallen post langzaam marcheeren en, vooral bij troepen, die nog niet aan nachtmarschen gewend zijn, dikwijls halt houden. Zeer mooi is het, als men 's nachts het af legt van denzelfden afstand over dag. 3. Tegenover een inlandschen vijand altijd de geweren laden vóór den afmarsch en nimmer ge bruik maken van signalen, zelfs niet op verren afstand van den vijand, en van luide commando's. 4. De verschillende bevelen wor den door ordonnansen overgebracht. 5. Is Cavalerie of Artillerie bij de colonne ingedeeld dan marcheert deze achter de Infanterie. Daar het paard in de duisternis niet op zijn gemak is, verdient het geene aanbeveling, de Cavalerie vóór de colonne te laten marcheeren. 6. Kan het, de Infanterie zonder kapmes te laten uitrukken, ten einde zoo weinig mogelijk geraas te maken. Nachtgevechten. Men kan met den inlandschen vijand in nacht gevecht komen, wanneer hij 1. onze posten of bivouac's alarmeert of overvalt: 2. onze patrouilles, convooien of colonnes uit eene hinderlaagstel ling aanvalt; 3. onze kunstwerken vernielt; Dl. II, 1897. 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 472