938 4. onze troepen in hun opmarsch ontdekt en dezen wil beletten. Algemeene regels 1. Er worde nooit anders dan op commando geschoten. 2. Commando's worden zooveel doenlijk door teekens ver vangen. 3. De meest mogelijke stilte heersche. 4. Men vecht nooit anders dan in gesloten orde. 5. Zoo weinig mogelijk schietenmen gaat zoo spoedig mogelijk tot den bajonetaanval over. 6. Tamboers en hoornblazers slaan en blazen eerst bij den stormaanval, 7. De officieren moeten zich goed oriënteeren. Het gevecht in verspreide orde. Tegen den vijand in Atjeh heeft het gevecht in verspreide orde geen recht van bestaan, omdat het tot de grootste nadeelen leidt. In 1860 schreef Prins Priedrich Carl van Pruisen in zijne brochure„Uber die Kampfweise der Pranzosen": Tegen troepen, die niet met vaardigheid manoeuvreeren (b. v. de Kabylen) moet men in het algemeen gesloten blijven, omdat zij gewoon lijk stout en ondernemend zijn. tl) Tegen troepen evenwel, die streng aan vormen hechten en die volgens de regelen van het onderwijs te werk gaan, vecht men in uitgebreide orde en met tirailleurs. Weil een Pransch officier schreef in zijn opstel: „L'expó- dition du Général Skobeleff contre les Tourkmènes et la prise de Grhéok Tépé", dat de Russische opperbevelhebber in eene instructie o. m het navolgende had bepaald Dans 1' Asie centrale, l'ordre compact est tout puissant. C'est la un principe fondamental. L'ordre déployé, l'ordre mince, en raison de sa flexibilité, qui a l'incon- vénient de laisser les troupes échapper faeilement a leurs chefs, qui les expose a se fondre en petits groupes isolés, n'ayant plus ni lien entre eux ni relation avec leurs officiers, désormais hors d'état de leur communiquer leur élan et leur impulsion, ne permettrait pas d'oppo3er a l'ennemi, dans le cas oil ses masses apparaitraient a l'improviste, la resistance qui rèsulte d'une formation régulière, la discipline du feu qui en est la consequence naturelle, et enfin l'appui réciproque que les groupes peuvent se prêter. De ongeorganiseerde vijand, leest men verder in deze instructie, moet worden bestreden door: (D «De gesloten orde is hier gebiedend" leest men o. a. in Gtalliéni, „Tlne colonne dans le Soudan Francais" (Zie Journal de3 scienoes oiilitaires 1887).

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 473