939 l'emploi de nos formations de combat eompactes et pourtant souples et maniables, de nos salves bien dirigées et bien exécutées, de la charge a la baïonnette, toujours terrible entre les mains de soldats que la discipline, le sentiment du devoir et le contact des coudes ont soudés ensemble pour en faire un corps puissant, une colonne. Verder leest men in deze instructie: Je vous recommande également la formation en carré, même par ba- taillon, toutes les fois que les circonstances le permettront. (1) De hier geciteerde beginselen komen geheel overeen met die onzer tactiek tegenover den inlandsehen vijand. Tegenover Kabylen, Tur- komannen, Atjehers, d. i. den ongeorganiseerden vijand, vecht men hij moge met het vuur-of het blanke wapen gewapend zijn in gesloten orde of in gesloten orde met tnsschenruimten. De carré's. Zooals uit de hierboven aangehaalde instructie van den Generaal Skobeleff blijkt, was hij een voorstander van het batal jonscarré Ik heb het steeds betreurd, dat dit carré bij de herziening onzer reglementen op de exercitiën der Infanterie in 1886 daaruit verdwenen ia. Ik heb in 1890, als bataljonscommandant, in mijne voorstellen tot herziening van die reglementen, op de wederinvoering van dit carré aangedrongen en blijf het voor een leger als het Indische in oorlogen als den Atjehschen noodzakelijk achten. De carréformatie is eene sterke formatie, vooral tegenover de guerilla. Jonge soldaten behouden in deze formatie langer hunne kalmte, zoo noodig bij het vuren. De colonnecommandanten in Atjeh, die doordrongen waren van het door mij reeds in het begin van dit opstel vooropgezette beginsel, dat, in een oorlog als den Atjehschen of liever tegenover een vijand als de Atjehsche guerilla, het uitzenden van allerlei kleine detache menten of patrouilles allerverderfelijkst is, en daarom hun troep gedurende den marsch zooveel mogelijk bij elkander hielden, zoodat zij bij den marschveiligheidsdienst niet spoedig overgingen tot het indeelen van zijpatrouilles en zijtroepen (die in den regel tot vertraging van den marsch der colonne aanleiding geven), zullen het wellicht met mij eens zijn, dat, wanneer op een terrein als het Atjehsche (1) Journal des soiences militaireB, 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 474