941 (onderluitenant) of sergeant-majoor te laten commandeeren. Men kan dan wat aan het initiatief van den spitscommandant overlatener doen zich immers gevallen voor in den Indischen oorlog, dat de oolonnecommandant dat behoort de doen? Beveiliging der gesloten bivouac's, (zie 79 van het „Voorschrift ■op den Velddienst") Bij kleine troepenafdeelingen compagnie, colonne kan de Infanterie (de bij de colonne ingedeelde genie troepen worden voor het commandeeren van den wachtdienst als infanteristen beschouwd) in vijf deelen worden verdeeld. Vier hiervan vormen het carré. Het vijfde deel geeft de wacht, zet schild wachten en dubbelposten uit, laat patrouilleeren en onderhoudt, zoo dit wenscheliik is, de wachtvuren. Zal de colonne of compagnie b„ v. 10 uren rusten dan verwisselt dat vijfde deel om de twee uren met een der facen van het carré. Deze aflossing kan spoedig plaats hebben, als de manschappen met hunne wapens naast zich gaan lig gen (zie 92 van het velddienstreglement). Op deze wijze kunnen rust en veiligheid voldoende worden verzekerd. Openlijke verkenningen Deze zijn tegenover den inlandschen vijand alleen aan te raden, wanneer onmiddellijk op de verkenning de be velen voor het gevecht kunnen worden gegevenmaar de geschiedenis heeft ook in den Atjehschen oorlog bewezen, dat deze regel uitzonde ringen heeft: men kan niet altijd de openlijke verkenning door eene gevechtsdispositie laten volgen. Men denke slechts aan de verken ning van versterkte positiën of vijandelijke bentings. Terecht worden de openlijke verkenningen in Indië (tegenover den inlandschen vijand) gevaarlijk genoemd (1) en zijn daaraan groote bezwaren verbonden (2). Kunnen zij niet onmiddellijk door den aanval worden gevolgd dan worden zij door den vijand in den regel als een mislukte aanval onzerzijds, dan wordt de terugtocht onzer troepen als eene nederlaag beschouwd Het moreel van den vijand stijgt hierdoor; van alle kanten komen zijne strijders opdagen en het verkenningsdetachement eindigt met door den vijand thuis te worden gebracht. Tenzij de verken ning onmiddellijk door een aanvallend gevecht kan worden gevolgd, dat zich de verovering der vijandelijke positie of ben ting ten doel (1) Tarchut, Indisohe Taotiek, Indisch Militair Tijdschrift, 1896. {2) BrutusAtjehsohe Omtrekkeo.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 476