943 deD, dat de zwakken, zieken, gekwetsten of dooden volgen en den troep kunnen bijhouden of vervoerd worden. Men kan begrijpen tot welke traagheid de Cavalerie in sommige harer diensten wordt ver oordeeld, alleen om aan dezen plicht der menschelijkheid te voldoen. Kan de verkennings- of de veiligheidsdienst met goed gevolg worden uitgevoerd, wanneer men in Europeesche landen opereert en uitsluitend met een georganiseerden vijand te doen heeft, het kan niet zonder gevaar plaats hebben, waar oorlog gevoerd wordt tegen een volk, welks verdediging op de volkswapening steunt, in een land waar ieder volwassen en half volwassen man gewoon is, de wapenen te hanteeren en de troep zijne vivres zelf moet medevoeren. Er is meer. De volkswapening stoort zich niet aan het ondoor dringbaar scherm der vooruitgezonden Cavalerie, waarachter de op- marcheerende troepenmacht hare bewegingen voor den vijand volkomen kan verbergen, omdat voor eene volkswapening geene afsluiting bestaat. De guerilla vindt overal een weg of een pad om door te komen. Zij kan niet afgesneden of geïsoleerd worden, maar heeft het integendeel in hare macht om elk betrekkelijk zwak troepen gedeelte, elke colonne, elke patrouille, elk escorte, die (dat) zich stout en onvoorzichtig in het centrum der kracht en weerbaarheid van de bevolking verplaats!, zelf van zijne gemeenschap af te snijden en te isoleeren, onze convooien of transporten op te lichten en het voor uitgezonden troepengedeelte tot den terugtocht te noodzaken. Het is dus eene gewaagde zaak, onze Cavalerie in den oorlog in Atjeh dezelfde diensten te laten doeD, die elke Cavalerie in een Europeeschen oorlog verricht. Men zal wellicht hierop antwoorden, dat alle oorlogshandelingen aan gevaren zijn blootgesteld. Toegegeven, maar wanneer bij de gevaren, voortspruitende uit den tegenstand des vijands, ook andere komen, die het gevolg zijn van eene verdachte tactiek, dan worden die gevaren zeer bedenkelijk. Eene tactiek, die niet volkomen correct is, kan slechts worden uitgevoerd door eene troepenmacht, die in alle opzichten van hare superioriteit bewust is, omdat die tactiek dan van zelve correct wordt en de gevaren uit de miskenning der be proefde ervaring in den oorlog tegen den ongeorganiseerden vijand voortvloeiende, door die superioriteit worden geneutraliseerd; maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 478