944 voor eeu leger, dat die superioriteit nog niet bezit, is eene afwijking van die beproefde ervaring een te groot gevaar om er zich gewillig aan bloot te stellen. ARTILLERIE. Gedurende den geheelen Atjehschen oorlog heeft er van onze zijde groote munitieverspilling plaats gehad. Tot het onzinnige werd er vaak met het artillerievuur omgesprongen. Ten einde hieraan eenigs- zins paal en perk te stellen, werd in Augustus 1875 door den Com mandant vau het Indische leger vastgesteld eene Instructie voor de officieren en mindere gegradueerden der Artillerie op de posten in Atjeh gedetacheerd. I. Als commandant der Artillerie staat hij onder de bevelen van den militairen commandant van den post. Wanneer het geringe aantal op dien post aanwezige officieren der Infanterie zulks noodzakelijk maakt, rouleert de artillerie-detachements commandant, zoo zulks een officier of adjudant-ouderofficier is, mede als officier der wacht, met dien verstande evenwel, dat, wanneer het artille rievuur geopend moet worden, dit uitsluitend door den artillerie-detache mentscommandant moet worden geleid. II. Het geschut, de munitie en het overige artilleriematerieel staan onder zijn onmiddellijk beheer; hij is verantwoordelijk voor den bruilt- baren toestand. De militaire commandant, in verband met de instructie voor de mili taire commandanten buiten Java en Madoera, zoo ook de artillerie-linie commandanten deelen in hooger ressort in die verantwoordelijkheid. Laatstgenoemden zullen tot dat einde zooveel doenlijk de posten visiteeren en van hunne bevinding verslag geven aan den commandant der expeditionaire Artillerie. III. Wanneer en waarop gevuurd zal worden, wordt overgelaten aan den militairen commandant, behoudens het recht van den artilleriecom mandant, wanneer hij zulks noodig acht, eerstgenoemde voor te stellen, het vuur te openen of te doen staken, waartoe steeds zooveel mogelijk machtiging moet worden gegeven. De artillerie-detachementscommandant is verplicht, den militairen com mandant opmerkzaam te maken op het doelloos aanwenden van artillerie vuur, wanneer dat bevolen zijnde, naar zijn gevoelen geen nut hebben en dus tot munitieverspilling leiden zou. IY. De keuze der projectielen, ladingen en buizen moet, evenals de bediening der vuurmonden, het bepalen der afstanden en de richting

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 479