955 en gaat dan op de flank in draf voorwaarts om bij het peloton aan te sluiten. Het zijn echter lastige heeren, die losse vijanden, zoodat de laatste sectie van de achterhoede nu en dan verplicht is ze door een salvo op den noodigen afstand te houden. Maar hieraan is niets te doen, en het kost weinig inspanning onzerzijds, daar de achterhoede, die meer malen genoodzaakt is halt te houden, toch front naar achteren moet maken en dus op haar gemak die vijanden in toom kan houden. Wederom een eind voor en zijwaarts van de voorhoede uitgedraafd, vindt de flankdekking een goede opstelling op een ander heuveltje, gele gen op 500 M. van de marschrichting, terwijl de luitenant, vergezeld van zijn trompetter en een cavalerist, nog een 150 M. meer zijwaarts oprukt naar een ander voorwaarts gelegen heuveltje, om persoonlijk te observeeren Hier valt geen schot; toch vertrouwt de luitenant het niet en laat door den cavalerist, die bij hem is, een paar schoten doen op eenig bedekt terrein, een 400 M. vóór hem gelegen. Geen schot terug ontvangende, besluit hij opnieuw naar voren terrein te winnen, maar laat een cavalerist achter, met opdracht de achter gebleven patrouille te melden, dat zij zich hier moet opstellen, totdat wederom de geheele colonne voorbij is, waarop zij opnieuw naar voren moet aansluiten. Op deze wijze ageerende, wordt het riviertje achter de heuvelrij b, c bereikt, waarop intusschen „de patrouille in front" in obser vatie staat, die sprongsgewijze over afstanden van 500 M. in draf is vooruitgegaan, totdat ook zij de heuvelrij a, b, c in het oog kreeg, en heuvel a spoedig bezet had. [6.30 Y. M.]. Op den top gekomen, ziet de commandant dezer patrouille al dadelijk in den tegenover gelegen hoogen rand aan gene zijde van de sawah eenige ruiters, die hij voor ruiters van de achterspits van de vooruit geschoven cavalerie houdt, waarop hij, na nog eens goed te hebben rondgekeken, afzit, om van het gezichtsverband den colonne-com mandant schriftelijk te berichten. Haast is er niet, het horloge wijst б.32 v.m de infanterie-voorhoede volgt op 1000 M. Afgezeten ziet hij de cavalerie op de linkerflank het riviertje d naderen en spoedig eenige ruiters op 400 M. stroomopwaarts overgaan, n.l, op het punt, waar ook het riviertje door de linker

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 492