958 „gezichts ver band met vooruitgeschoven cavalerie, vermoedelijk achter- spits, opgesteld in hoogterand aan gene zijde voorgelegen sawah. In voor- en zijterrein niets waar te nemeD, in richting vooruitge schoven cavalerie een tiental schoten gevallen. Bij heuveltop a biedt riviertje d goeden overgang aan voor alle wapens. Op plaats van ver», tweede overgang, geschikt voor inf. en cav voor artillerie, trein en eventueele gewonden bezwaarlijk wegens steile oevers en modderigen bodem. Commandant Cavalerie b/d colonne. lste luitenant Overbrenger. Cav. tempo XX aan de achterzijde Gezien en doorgezonden Commandant inf. voorhoede, Ont. Verz. Gezien colonne-commandant, Ontv Is het niet wat overdreven, alle berichten schriftelijk te verzenden, vooral die tusschen den luitenant pelotonscommandant en zijne patrouille commandanten, zelfs al zijn zij betrekkelijk dicht in eikaars nabijheid? Neen, de cavalerie-commandant moet zooveel mogeljjk alle berichien schriftelijk eischen, omdat hij bij ondervinding weet, zelfs vredes manoeuvres doen dit zien dat het wegzenden van berichten mon deling altijd iets gejaagds aan den geheelen gang van zaken geeft. Een onder het vuur bedaard geschreven bericht houdt het geheel bedaard, voorkomt alle geschreeuw en zenuwachtig afrijden van ordonnansen, wier aantal dikwijls niet gering is, omdat een mondeling bericht o! zoo gauw gegeven is, terwijl een schriftelijk bericht daarentegen meer gedachtengang eischt en hiertoe dan ook niet zoo spoedig wordt overgegaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 495