960 ruiters, om aan elke patrouille (spits, rechter en linker doorzoekings- patrouille) 4 ruiters te kunnen afstaan en om dan nog een voldoend aantal ruiters (gros) over te honden tot steun van de patrouilles, dan wel om steeds een afdeeling beschikbaar te hebben, die hen opneemt. En toch is het geen zeldzaamheid, dat van slechts één peloton, 6 tot 8 ordonnansen worden afgenomen, waardoor de gevechtskracht van het peloton in hooge mate wordt aangetast. Zoolang ons leger niet in het bezit is van eene afzonderlijke afdeeling ordonnansen, kan bij eventueele expeditiën in het een en ander echter niet in qualiteit van den ordonnanstegemoet gekomen worden door toevoeging aan het hoofdkwartier van een afdeeling ruiters, uitsluitend bestemd voor den ordonnansendienst, van welke afdeeling tevens de ordonnansen voor de colonnes worden aangewezen. Wij weken een oogenblik van onze beschouwingen af, omdat in hec juist overbrengen van de berichten een van de grootste waar borgen gelegen is voor het slagen van de operatiën, bovendienen dit is van niet minder gewicht zijn schriftelijke berichten daarom zoo aan te bevelen, omdat zij, na afloop van het gevecht, de eenige leidraad zijn tot het nauwkeurig opmaken van het gevechtsrapport. Vóór, gedurende en na het gevecht wordt er zooveel van den alge- meeuen bevelhebber, van de colonne-commandanten en van de com mandanten der verschillende wapens geëischt, dat het voor hen niet mogelijk is om na thuiskomst in het bivak of kampement, zonder eenige aanteekening den gang van zaken geregeld weer te geven. Die aanteekeningen vinden zij in de schriftelijke berichten, die vooral daarom met een duidelijk leesbare hand moeten geschreven zijn. Keeren wij naar onze cavalerie op de flanken terug, die wij verlieten op het oogenblik, dat èn de patrouille langs lijn van opmarsch èn een patrouille van het peloton op de linker flank de overgangen door het riviertje d gepasseerd waren, om ook de verkenningspatrouille op de rechterflank der colonne in hare bewegingen te volgen. De verkenningspatrouille op de rechterflank der colonne vindt hare werkzaamheid in het verkennen van de zijwaarts gelegen kampong- randen, in het zoeken naar goed uitzicht gevende punten op de rivier

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 497