966 Na verloop van 7 minuten is de sectie bij de cav. patrouille, die naar de bocht terugkeert om den vijand in front bezig te hou den. Spoedig vallen er weer een paar schoten van de heuvels, maar even spoedig valt een salvo door een tweede gevolgd. De vijand in de flank beschoten, wijkt, geen schot valt er meer; toch blijft, zooals wij gezien hebben, de sectie infanterie in stelling, totdat de voorhoede voorbij is, waarop zij door een sectie van de hoofdcolon ne vervangen wordt en haar plaats in de voorhoede herneemt. Ook deze sectie blijft in stelling, tot de hoofdcolonne de open strook voorbij is, waarop de achterhoede, door nu en dan de laatste sectie te doen keert maken, de heuvels nog wat in het oog blijft houden. Terwijl de vijand onder vuur genomen wordt, komt de ordonnans, afgezonden met bericht No. 1, bij de patrouille terug, waarop deze haren marsch langs den kampongrand hervat, waarbij zjj spoedig op nieuw uitzicht op de rivier krijgt. Op gelijke wijze als reeds be schreven is, wordt de rivier genaderd en met het oog op de juist verdreven vijanden blijft de overzijde geruimen tijd geobserveerd. In de kampongs geen levend wezen, blijkbaar ziju het enkele vijauden geweest, die onopgemerkt hadden willen blijven, om eerst dan hun vuur te openen, wanneer de hoofdcolonueliefst de artillerie, in de open strook gekomen zou zijn. De oevers van de rivier blijven vrij steilnergens eenige overgang, aan de overzijde steeds kampong, dicht met huizen bezet. Hoewel zich geen levend wezen vertoont en de rust door niets wordt verstoord, vindt de patrouille-commandant het raadzaam om het gedeelte open oever aan deze zijde te blijven observeeren, totdat de geheele colonne voorbij is, waarop hij in draf opnieuw naar voren oprukt, nu naar den heuvel c, om van hieruit het op de rechter flank gelegen terrein en den open rivieroever te observeeren. Intusschen heeft hij „de patrouille in front" op heuvel a gezien en geen ruiter daarop meer zichtbaar zijnde, begrijpt hij, dat deze patrouille het riviertje d. gepasseerd heeft. Heuvel c. geeft goed uitzicht in de verlangde richting. De wachtmeester patrouillecommandant besluit hier in observatie te blijveD, rijdt voor zijn persoon naar den commandant der infan terie-voorhoede en bericht mondeling omtrent terrein en rivier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 503