975 Oldenbroeksche heide zal den heer van Loon tijdens een eventueel verlof overtuigen, dat gewone menschen ook nog wel inschieten kun nen leeren, zonder daartoe toestellen te gebruiken, door het eenvou dige stellen van voorbeelden en het letterlijk van buiten leeren van den leidraad, gevolgd door eene ruime practische beoefening. Hier toe kan men, nadat de schietregels zijn begrepen en van buiten geleerd, met vrucht de schietoefeningen binnenskamers benutten. Deze beoogen dan geene voortgezette theoretische opleiding, maar het vaardig toepassen der regels in verband met het vallen der schoten, waarbij al het andere, dat tot een vuurleiding behoort, nu op den voorgrond treedt. Trouwens het is nog zeer de vraag wat gemakkelijker is, een vuur te leidenwaarbij alle schoten volmaakt volgens de wet ten der waarschijnlijkheidsrekening vallen, of wel wanneer de schoten (evenals in de practijk) herhaaldelijk tegen die wetten zondigen, veelal als gevolg van verkeerde waarnemingen. De groote moeielijkheid van vuurleiding zit veelal in het onthouden van den zin, waarin de groepschoten vallen en in het bepalen der gemiddelde springhoogte. Hierin moet men door herhaalde toepassing vaardigheid verkrijgen en indien men dit nu binnenskamers veel vlug ger leert dan noodig is, dan kan men het licht bij de practische oefeningen en in de werkelijkheid vlug genoeg Na eene juiste toe passing der regels achten wij snel handelen een hoofdvereischte om de vuur-uitwerking in een bepaalden tijd tot het maximum op te voeren. Wat nu het nutteloos verloren gaan van veel tijd betreft (bladzjjde 651) hieromtrent schijnt de heer van Loon in het denkbeeld te ver- keeren, dat ik de schietoefeningen binnenskamers het geneele jaar door zoude willen doen houden en dat deze oefeningen uitsluitend de opleiding tot het schieten vormen. Hieromtrent kan ik mede- deeleD, dat ik hoogstens 2 a 3 bijeenkomsten op het oog heb en dat ik de schietoefeningen binnenskamers niet als de hoofdzaak van het geheele door mij aanbevolen stelsel beschouw. Ik heb ze er eenvoudig ingelascht om bij de oefeningen in de batterij de vuur- leiders te behoeden voor lang weifelen en voor het doen van ver keerde commando's, hetgeen op de bedieningen een minder gunsti- gen indruk maakt. De quintessens der oefeningen zonder scherp

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 512