979 doelen op de wijze z. a. de leidraad dit voorschrijft, met de manier, waarop het theoretisch zoude moeten plaats hebben. Herhaaldelijk toch stuit men bij bespreking op correcties, die men zoude moeten aanbrengen doch die volgens den leidraad niet mogen worden aan gebracht. Ook weet men niet van weike inzichten er bij de herhaal de wijzigingen van den leidraad is uitgegaan. Daartoe zoude men de bij die wijzigingen behoorende nota's van toelichtingen moeten raadplegen, welke echter geen publiek domein zijn. Zelfs in die ge vallen, waarin men het in zijn macht heeft consequent volgens de wetten der kansrekening te corrigeereD, gebeurt dit in de practijk niet. Zoo geschieden de correcties voor de lengteafwijkingen wel volgens de waarschijnlijkheidsrekening, die voor de breedteafwijkingen en voor de regeling der spriughoogten daarentegen niet. Daarbij waagt men zich dan door yerkeerde schattingen ook nog aan grove vergissingen. (1) In het algemeen ziet men dan ook in tijdschriften bij besprekin gen over schietregels die van de bereden artillerie over het hoofd en wijdt men zich voornamelijk aan die der vesting-artillerie, welke een ruimer terrein voor berekening daarstellen. Alvorens van de repliek van den heer van Loon af te stappen, moeten wij echter nog op eene kleine vergissing wijzen. Op blad zijde 652 n.l. staat o.m. „Veronderstellen wij, om een voorbeeld te „nemen, dat de leerling in stede van eene correctie van 25 M. aan „te brengen, gelijk voorgeschreven is, 50 M. vooruit- of teruggaat. „In werkelijkheid (en ook bij het gebruik van toestellen) zal dit „tengevolge hebben, dat alle schoten daarna (-j-) of vallen" enz. Hierbij wordt eenvoudig de spreiding over het hoofd gezien. Stel men vuurt met het bergkanon op 2000 M. afstand, er vallen van de groep 5 schoten en de vuurleider corrigeert abusieveljjk met 50 M. 5 Schoten komen bij eene groep van 6 schoten overeen met 88 schoten. Het gemiddeld trefpunt ligt dan 0.7 L. S. (1) Voor de correcties voor het regelen der springhoogte wordt Yerwe/en naar blftfizyde 222 I. M. T. Ie. deel van 1893. Ook voor het corrigeeren der zydelingsche afwijkingen volgens op de wetten der kaDS- rekeniDg gebaseerde regels werd meermalen in tijdschriften eene lans gebroken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 516