980 0^7 X 32 22.4 M. Gaat men nu 50 M. vooruit, dan komt het 50 22.40 27.60 (-{-) te liggen, hetgeen volgens de spreiding- schaal overeenkomt met 88 °/0 (-f-) schoten, zoodat dan bij het voort gezet vuur van de 8 schoten 1 schot valt. Men ziet dus, dat in dat geval niet alle schoten (-)-) vallen. 50 Ware de L. S. echter kleiner dan 18.5 M. (dus bij 50 2 0.7 v j het bergkanon schietende met granaten beneden 1000 M. en met granaatkartetsen beneden 500 M.) dan zoude de schrijver gelijk hebben. Hierbij moet men nog in aanmerking nemen, dat in de werkelijkheid de L. S. grooter is, dan die welke in de schoots- tafel is vermeld 1), zoodat de kansen alsdan op het vallen van alle schoten op iederen afstand nagenoeg nihil zijn. Mocht de heer v. Loon eene te groote correctie in tegengestelden zin van dien, waarin zij behoort te worden aangebracht, hebben bedoeld, dan geven wij hem gelijk. Hierboven noemden wij een voorbeeld, waarbij men gegevens bezat omtrent de vermoedelijke ligging van het gemiddeld trefpunt, daar men zoowel als schoten had waargenomen. Doch laten wij nu eens een geval nemen, Waarbij men bij het aanbrengen der correcties daaromtrent niets weet. Stel de vier eerste schoten van de groep vallen dan kan dit een gevolg zijn van groepschieten op verkeerde waarnemingen (dat in de werkelijkheid ook doorgaans zoo is) of wel een of beide schoten van de nauwe greDS kunnen toevallig belangrijk zijn gevallen ten opzichte van de gemiddelde baan, waartoe zij behooren. Daar meu in het eerste geval de groep met minstens 50 M. te veel of te weinig O. H aanvangt, heeft men nagenoeg zekerheid dat alle schoten van de groep, zoo deze werd afgeschoten, of zouden vallen en kan men er ook niets positiefs van zeggen, wat het gevolg van eene correctie met 25 of 50 M. zoude zijn. Wat het tweede geval betreft, hierbij kunnen wij, om eens een voorbeeld te noemen, van de volgende veronderstelling uitgaan. Stel men vuurt op 1500 M. met het bergkanon en het lc schot van de nauwe grens valt terwijl het tot eene gemiddelde baan van 1425 M. behoorde. (1) Rohne neemt daarvoor aan tweemaal de L. S. voorkomende in de sohootstafel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 517