981 Het andere grensschot daarentegen behoorende tot eene gemiddelde baan van b. v. 1475 M. valt (-(-); men mag dan verwachten, dat de gemiddelde baaD, waarmede wordt groepgeschoten, op 1500 M. 1475 1425 M. 250 M. vóór het doel ligt. Alsdan zullen alle schoten, dus ook de eerste 4, waarop men corrigeert vallen, daar de L S"50 25 M. is. Ging men nu 50 M. (in stede van 25 M) corrigeeren, dan kwam het gemiddelde trefpunt juist in het doel te liggen. (1) Ofschoon het op het oogenblik volstrekt ons doel niet is om over de schietregels te delibereeren, had men met de kans op gevallen als hierboven genoemd die, blijkens de verslagen der practische oefe ningen vrij dikwijls voorkomen, mogelijk wijzer gedaan om, indien de vier eerste schoten van eene groep of (-}-) vallen, dadelijk opnieuw grens en groep te schieten. Meermalen corrigeert men daartoe eerst met 25 M. om ten slotte toch te eindigen met opnieuw grens en groep te schieten; maar dan moeten daartoe eerst nog 6 goed waar genomen schoten worden gedaan, waarvoor 8 projectielen noodig zijn, (2) die voor de uitwerking op het doel meestal totaal verloren zijn, indien zij niet tot voortgezet vuur leiden. Geheel afgescheiden van al het bovenstaande wenschen wij nu den door den heer van Loon beschreven toestel aan eeuige nadere be schouwingen te onderwerpen, en daarbij na te gaan op welke wijze die toestel geschikt zoude kunnen worden gemaakt voor het beoe fenen van het inschieten bij de bereden Artillerie. Wordt vervolgd). W. J. Giel. Batavia, November 1897. (1) B|j het raadplegen van verslagen der practische oefeningen vonden wij van 30 gevalleD, waarin de eerste 4 groepschoten in den zelfden zin vielen, dit bjj 6 het gevolg van verkeerd observeeren gedurende het grenaschieten en bjj 4 van abnormale spreiding van een der 9choten van de nauwe grens. (2) De kans op waargenomen schoten op 0.30 stellende, en het zeer gunstige geval aannemende, dat men geene verkeerde waarnemingen doet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 518