BOEKBEOORDELING, De expeditiën naar Bali in 1846, 1848, 1849 en 1868 en de daaruit te putten lessen, door Gr. Nijpels, Kapitein der Inf. van het O. I. Leger. In bovengenoemd werk wordt in aangenamen en zakelijken stij 1 een overzicht gegeven van de ontwikkeling en het verloop onzer bemoeie nissen met de Balische rijkjes en de daaruit voortvloeiende aanrakingen met de vorsten van Lombok. Aan het einde van ieder onderdeel, waarin de verschillende hoofd stukken verdeeld zijn, worden beschouwingen ten beste gegeven over het daarin verhandelde en wordt tevens nagegaan, welke lessen daaruit voor de toekomst te putten zijn. Terecht o. i. heeft schrijver deze methode gevolgd, daar de bloote kennis van feiten niet de minste waarde heeft, en de studie der krijgsgeschiedenis slechts dan practische resultaten oplevert, wanneer naar aanleiding daarvan wordt overwogen, hoe wèl en hoe niet behoort te worden gehandeld. Maar op het gebied, dat hier betreden wordt, kan men niet altijd positief zeggen, wat goed en niet goed is geweest, omdat de omstandigheden, waar onder eene handeling plaats heeft, belangrijken invloed uitoefenen op de te nemen maatregelen en die omstandigheden zijn niet altijd bekend of kunnen niet geheel op de juiste waarde worden geschat. Behalve, dat het ons ook te ver zou voeren, is dit dan ook een reden waarom wij niet in extenso aangeven, welke beschouwingen niet door ons worden gedeeld. Wel willen wij op een paar punten wijzenen deze behooren tot de belangrijkewaarin wij met schrijver van opvatting verschillen. Schrijver is blijkens het aangeteekende op blz. 32 een voorstander van het aanvallen over open terrein, terwijl dit naar onze meening zooveel mogelijk behoort te worden vermeden, een beginsel, dat trouwens in de laatste jaren ook in Indië vrij algemeen en met succes wordt toegepast. De aanvaller moet in het algemeen trachten met een minimum verlie zen (en daarom in een minimum van tijd) in 's vijands stelling door te dringen. Dit geschiedt in den regel het beste door den verdediger met de artillerie en een gedeelte der infanterie krachtig onder vuur te nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 519