548 gereorganiseerd" heet te zijn, dat het volgens het oordeel van „au toriteiten" met gerustheid een aanval van het Noorden kan afwachten. Gaan wij eens na in hoeverre dit vertrouwen gerechtvaardigd is. Na 1891 was de mobiliseering van het Indische leger nog in haar eer ste stadium en nog geen enkele der thans geldende voorschriften was toen uitgewerkt. Eerst in dat jaar werden door een commissie in Simla onder presidium van Lord Roberts de voornaamste grondtrek ken der mobilisatie vastgesteld, waarvan de detail-uitwerking aan een afzonderlijke afdeeling van den Inaischen Generalen Staf werd opge dragen. Hier werd de ordre de bataille opgemaakt en aangegeven in welke daarvoor aangewezen strategisch belangrijke punten, ten behoeve der mobiliseering voorraden kleeding en verplegingsmiddelen alsmede transportmiddelen opgelegd dienen te worden. Deze werkzaamheden werden zoozeer bespoedigd, dat men hoopte in den aanvang van 1897 de uitrusting voor het geheele leger te hebben opgelegd. Ook werd het personeel voor de gezamenlijke sta ven vastgesteld en met de directies der spoorwegmaatschappijen de treinregelingen voor de concentratie overeengekomen. Tegelijker tijd met de voorbereidende maatregelen voor de mobilisatie werd natuurlijk het vereischte aantal transportmiddelen overwogen. Even als in 1891 heeft men ook dit jaar het aantal voor den trein benoo- digde muildieren met 2000 vermeerderd en wordt thans voor het Indische leger het kader voor een kameelkorps opgericht, gelijk het Engelsch-Egyptische leger zulks reeds bezit. De vooruitgang, die bij de indische troepen ingetreden is, blijkt duidelijk uit de wijzigingen in hun bewapening. Sir Brackenbury bezag het vraagstuk der bewapening van een geheel ander standpunt dan vroeger; thans hebben alle veld-en rijdende batterijen 12 pond achterladers gekregen. Door het uitloven van talrijke prijzen en het rijkelijk beschikbaar stellen van munitie voor de schietoefeningen heeft men goede stukrijders en geoefende bedieningen gevormd. De Engelsche infanterie is, zooals bekend is, met het geweer systeem Lee-Metford bewapend, hetgeen klein kaliber projectielen schiet, welke op korte afstanden niet voldoende schokvermogen hebben om een met energie voorwaarts gaanden vijand tot wankelen te brengen. 1) 1) Dat hier niet overdreven -wordt, kan onder anderen blijken uit het opstel

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 62