549 afgezien van de legers van den Nisam, van Nepal, van Kaschmir, enz. Er is in Indië een veel meer te vreezen element dat is de ver breiding der algemeeüe ontwikkeling en de snelle voortgang, die de beschaving maakt, welke de Engelschen zelf naar Indië gebracht en daar verbreid hebben. Naar mate die beschaving zich meer onder de Indiërs verbreidde, leefde ook hun Datiouaal gevoel van eigenwaarde op. En al gelukte het de Eügelschen ook tot nu toe het antagonisme tusschen de op- zichzelf staande rassen en kasten gaande te houden, toch hebben deze allen één zaak gemeen, de haat tegen hun overweldigers. Er heerscbt onrechtvaardigheid en gebrek aan recht in het land (wij laten deze krasse beschuldiging geheel voor rekening van den Rustischen berichtgever) en de inlandsche pers houdt niet op met te prediken, dat Indië den Indiërs moet toebehooren. De heeren van het land doen echter alsof zij de rechtvaardige klachten der ontevreden en opgewonden bevolking niet hooren. Eén vonk echter kan voldoende zijn om een uitbarsting te veroor zaken, die wij zelfs aan onzen vijand niet toewenschen en boven dien zijn de EDgelschen toch niet onze vijanden.... Men behoeft zich slechts de manifestaties der Indiërs ter eere van Lord Ripon te herinneren, die door Gladstone van zijn post in Indië terug geroepen werd op grond van zijn vrijzinnige hervormingen. Zulke herinneringen verdwjjnen niet uit het volksbewustzijn zegt het „Mémorial Diplomatique"en zeker niet uit het bewustzijn, van een onderdiukt en gekneveld volk. Den vijanden van Rusland is echter de zwakke zijde der Britsche heerschappij in Indië zeer goed bekend. Met zorg merkte Sir Dilke eens op, dat de Russen beter onderricht waren over datgene, wat in Indië plaats vond, dan de Engelschen zelf. Deze opvatting wordt moet men aannemen ook door andere politici aan de oevers van de Theems gedeeld. Daaruit toch valt alleen de nerveuse opwinding te verklaren, die in 1885 heerschte en de nieuwe paniek, ontstaan tengevolge van de spoorbaan KuschkMerw. Tevergeefs verzekeren wij, dat de zorg der Russische regeering alleen gericht is op een vreedzame ontwik keling der dingen in ons Centraal-Azië en dat wij verre zijn van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 68