559 stuk, dat dikwijls de hoofdtekst beknopter en positiever had kunnen zijn. Yooral in een leercursus voor cadets achten wij het ongedeci deerde, te meer als het zonder schade had kunnen worden wegge laten, verkeerd. Nemen wij hiermede afscheid van het eerste deel met de opmer king, dat 160 bladzijden voorbeelden met toelichtende en uitbreiden de tekst ons overbodig veel toeschijnen op 84 bladzijden hoofdtekst en dat die groote uitbreiding het boek er niet geschikter voor leer cursus om maken. Wij weten maar al te goed, hoe die met kleine letter gedrukte toelichtingen onder de voordracht ook bij eigen stu diede aandacht vaak op nadeelige wijze afleiden. Voor den jongen officier achten wij evenmin die groote uitbreiding gewenscht. Ook hij zal met meer genoegen een beknopt werk van 84 bladzijden doorwerken dan een van 244 en zal zich, vooral hier in Indië, al licht door den omvang van een boekdeel van 250 bladzijden laten afschrikken. Het vorenstaande was de Redactie reeds ter hand gesteld, toen wij kennis maakten met de beoordeeling over het werk van den heer van der Maaten, opgenomen in de 5de aflevering van de Militaire Spec tator. Ofl willekeurig brengt zij ons nog tot eenige nadere uitweiding. Tot onzen spijt wij hechten namelijk zeer veel aan het oordeel van Kolonel Nieuwenhuyzen heeft deze gunstige recensie ons niet van ons minder gunstig oordeel kunnen afbrengen. Wij kunnen die groote uitvoerigheidwaarmede vele details zijn behandeld geen sieraad van het werk noemen. Integendeel, op meer dere plaatsen zou, naar ons oordeel, kortheid het werk deugdelijker gemaakt hebben. Of verder de zoo duidelijk in het oog springende massa arbeid groote belezenheid en taai geduld door den schrijver ontwikkeld, het werk geschikter gemaakt hebben voor het door hem gestelde doel, achten wij verre van bewezen. Volgens onze subjectieve opvatting zou, gelijk wij reeds aantoonden, een veel beknopter werkje beter voldoen. Hij die verder wil studeeren, kan met het werk van den heer van der Maaten toch niet volstaan. Wij stellen echter voorop, dat de schrijver een eerste proeve levert, waarvan wij de moeilijkheden niet gering schatten, want hoe betrek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 78