BOEK BEOORDEELING. Deze brochure geschreven naar aanleiding vat) de gedachtenwisse- ling tusschen de Regeering en de 2e Kamer over de marinebegroo- tÏDg voor 1897 bevat drie hoofdstukken, n. m.: de organisatie; de taak van de Zeemacht in Nederland, en de taak van de Zeemacht in Ned.-Indië. Vooral het derde hoofdstuk is voor de lezers van het Ind. Mil. Tijdsehr. van veel belang en zal daarom hieronder in nadere be schouwing worden genomen. Het opschrift van dit hoofdstuk is eigenlijk minder juist, omdat daarin niet wordt behandeld de taak van de marine (auxiliair-eskader) in Oost-Indië, doch wordt nagegaan, welk scheepstype voor Indië het meest gewenscht is in verband met die taak. Volgens de memorie van toelichting is het auxiliair-eskader be sterad om: a. de neutraliteit te handhaven; b. kleine oorlogschepen, mail- en paketbooten te beschermen; c. de gemeenschap met de buitenbezittingen te verzekeren; cl. de kustplaatsen te beschermen tegen coups de main; e. de transportvloot te harceleeren, die eene vijandelijke expeditie naar Java overbrengt en de landing te bemoeilijken. De marine is alzoo bestemd om bij de verdediging der Koloniën tegen eenen buitenlandschen vijand slechts eene ondergeschikte rol te vervullen, zoodat die verdediging in hoofdzaak door de landmacht moet worden gevoerd; waardoor niet alleen eene verdediging van den geheelen archipel onmogelijk wordt, doch zelfs eene krachtige ver- De Marinebegrooting voor 1897 ia de Tweede Kamer. Eene nabetrachting. 'sGravenhage W. P. van Stockc.m Zoon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 84