566 dediging van Java, omdat het leger hiervoor veel te zwak is, een euvel, dat door het aanleggen van enkele versterkingen niet kan worden weggenomen. Door den schrijver der brochure wordt duidelijk aangetoond, dat in verband met de vorenomschreven taak der marine schepen van het lype beschermde kruiser de meeste aanbeveling verdienen. Om dit te betoogen worden de bestaande schepensoorten naarmate hunner hoofdeigenschappen tot een viertal typen teruggebracht n. m.: Beschermde kruisers, Gepantserde kruisers, Zeepantserschepen (slagschepen), en Kustpantserschepen. Zeepantserschepen zijn wegens hun te grooten diepgang niet bruikbaar. Ktuisers zijn vooralle diensten, die van het auxiliair-eskader kunnen worden gevorderd, het meest geschikt uitgezonderd voor het bemoei lijken eener landing en zulks o. m. in verband met de te verwachten vijandelijke schepen, waaromtrent uitvoerige gegevens worden verstrekt. Kustpantserschepen zijn wel beter geschikt om eene landing te bemoeilijken, doch door de geringe snelheid dezer schepen kunnen zij zich moeilijk aan eenig gevecht onttrekken en is de kans zeer groot, dat zij onschadelijk zullen zijn gemaakt, alvorens de vijand tot eene landing overgaat. Stelt men het eskader samen gedeeltelijk uit kruisers en gedeeltelijk uit kustpantserschepen, dan zal het voor de meeste diensten minder geschikt zijn, terwijl op het oogenblik der landing slechts over de kruisers kan worden beschikt, daar als zeker mag worden aangenomen, dat het thans slechts zeer kleine aantal kustverdedigers door den vijand reeds builen gevecht zal zijn gesteld. De vraag, of beschermde, dan wel gepantserde kruisers de voorkeur verdienen, moet ten gunste van de eerste beantwoord worden, omdat het met wel mogelijk wordt geacht voldoend gepantserde kruisers te vervaardigen met een diepgang van hoogstens 60 d.M., tenzij men de snelheid en zeevaardigheid (hoofdeigenschappen van kruisers) ver mindert, hetgeen zeer zeker niet gewenscht is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 85