570 worden, naar het oordeel der natie te zwaar worden, dan zou dit alies toch niets bewijzen vóór de Toekoe Oemar-politiek, zooals die in de jaren 1893 1896 gevoerd is. Omdat A zwart wordt genoemd, is het nog niet bewezen, dat B wit is. De geschiedenis der Toekoe Oemar-politiek werd in Maart 1896 afgesloten. Wie, zooals de schrijver ons te verstaan geeft, over goede gegevens beschikt, om te bewijzen, dat die politiek niet aan inwendige kwalen, waarvan de kiem bij de geboorte reeds aanwezig was, is bezweken, mag tegen over hetgeen werkelijk gebeurd is zulk eon pleidooi inderdaad niet overbodig- achten. De vooi waardelijke aankondiging, dat dit pleidooi zal worden geleverd, indien er iets mocht gebeuren, datmet de Toekoe Oemar-politiek der jaren 1893 1896 geen verband houdt, zal toch door hot publiek bezwaarlijk als een argument aanvaard worden. Wij gaven hiermede den indruk terug, dien de strekking der brochure op ons gemaakt heeft. Als een roode draad loopt door het geheele werkje het betoog: dat de Gouverneur Deijkerhoff den loop der gebeurtenissen voor zien en beheerscht heeft; dat zijn met Toekoe Oemar gevolgde politiek de vrucht was van voorafgaand overleg en de toepassing heeft plaats gehad met een doel, dat van den aanvang af duidelijk voor oogen stond; dat als het ware een van te voren beraamd „stelsel'' is ten uitvoer gelegd, waarin Oemar slechts de rol speelde, die de Gouverneur van hem verlangde; dat dit „stelsel" tot een schoone toekomst zou geleid hebben, zonder en dit wordt telkens en telkens herhaald, evenals het reeds zoo dikwijls als lokaas voor de Indische Regeering, het Opperbestuur en de natie heeft dienst gedaan „zonder vermeerdering der troepenmacht." Het bestek dezer boekbeoordeeling laat niet toe, de waarde dezer beweringen en gevolgtrekkingen te toetsen aan de gebeurtenissen, hetgeen overigens leerzaam zou zijn. Dat echter de verdediging der Toekoe Oemar-politiek h outrance gevoerd is, zal den aandachtigen lezer op menige bladzijde opvallen, ook zonder dat hij tot voorzichtigheid wordt aangemaand. Zoo zien wij, om een enkel voorbeeld te kiezen, hoe de schrijver don Geu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 89