"V -A- IEL X _A._ Be Russische vrije vloot. In de Mei aflevering van dit jaar werd onder de Yaria in een artikel, gewijd aan de Japansche „vrije vloot", naar de Russische vrije vloot verwezen. Dezer dagen een beschrijving dier laatste vloot in de Maartaflevering der „Jahrbücher fiir die deutsche Armee und Marine" aantreffende, kwam het mij gewenscht voor daarvan een vertaling voor het Indisch Militair Tijdschrift te maken, daar het mij verwonderen zou als vele lezers van dat tijdschrift zich een juist denkbeeld van die vloot kunnen vormen. Tot de scheppingen, die er het hunne toe bijgebracht hebben om Rusland's Militaire macht te verlioogen, maar voor alles om zijn positie in Oostelijk Azië, in dat koloniaal gebied, hetwelk van zoo uitermate groot gewicht is voor de toekomstige heerschappij van den Czar aan den Stillen Oceaan en voor de ontwikkeling van den handel van Europeesch Rusland, te versterken, moet in de eerste plaats de „dobrowolnüj flott" of „vrije vloot" medegerekend worden. Evenals zoo vele instellingen in Rusland kan ook zij gedurende haar bestaan op zeer wisselvallige periodes van vóór- en tegenspoed wijzen. Er zijn zelfs tijden geweest, waarin men er over dacht om haar als een geheel mislukte, improductieve instelling te moeten loslaten; de eenigste herinnering er aan zou dan slechts geweest zijn het deficit, dat zij in de kas van menigen aandeelhouder achterliet. En tegenwoordig is die zelfde vloot van zoo hooge waarde als étappe verbinding tusschen het moederland en het in zijn beteekenis dagelijks belangrijker wordende nieuw Rusland aan de Amur, de rivier de Ussuri en de door de vesting Wladiwostock („Beheersch het Oosten") verdedigde zeebocht van den zelfden naam. De vrije vloot dankt haar ontstaan aan de ervaringen bij den laatsten Russisch-Turkscben strijd opgedaan. De volmaakte meerderheid van de Turksche vloot in die dagen, welke nog bovendien den machtigen steun van Engeland ondervond, was oorzaak dat Turkije oppermachtig was in de Zwarte Zee en hierdoor aan Rusland's stelsel van oorlogvoeren be paald een andere richting gaf. In het bijzonder deed zich het gebrek aan geschikte kruisers gevoelen, zoo zelfs, dat Rusland niet beletten kon, dat de Turken achter den rug van zijn in Armemë strijdend leger op

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 91