574 on bouwmaterieel steeds grootere proporties aan, waardoor ook de vrije vloot opnieuw opleefde. De inrichting der schepen werd verbeterd, de vaartsnelheid vergroot. Voornamelijk was dit in den laatsten tijd het geval. Zoo werden bijv. in het begin van dit jaar vier nieuwe Stoom schepen ChersonKijewWoronesch" en Jekaterinoslawin dienst gesteld. De eerste hiervan, door de firma Hawthorn, Leslie en Co. te New-Castle on Tyne gebouwd, is een reusachtig stoomschip met dubbele schroef van niet minder dan 10255 ton inhoud, dat bij zijn in het afge- loopen jaar gehouden proefvaart met een snelheid van 19.5 knoop liep, een bewapening kan voeren van 23 snelvuur en machine kanonnen, waarvan er 3 een kaliber van 10 cm. hebben, en dat bij een kolen- voorraad van 1500 ton behalve een groot aantal kajuitspassagiers 1500 soldaten of kolonisten kan opnemen. Al staan ook de drie anderen hierbij ten achteren, zoo kunnen zij toch ieder 107 kajuitspassagiers en 886 soldaten of kolonisten bergen. De vrije vloot beschikt thans over 13 stoomschepen, nadat de andere schepen als opleidingsschepen aan het Departement van Marine zijn overgegeven. In Engeland zijn eenige schepen in aanbouw. In hoeverre de met het begin van de eerstvolgende scheepvaartperiode in dienst tredende groote transport-stoomschepen vWoltjaTJrugan BogatyrKorejeren Kyewter beschikking van de vrije vloot zijn gesteld en voor het verkeer met Oost-Azië gebezigd zullen worden, willen wij voorloopig in het midden laten. In ieder geval doet Rusland alles om de zeer lange en bij de over macht ter zee van Engeland zoo uiterst kwetsbare communicatielijn tus- schen het moederland en het verre Oosten te versterken. Het begin punt dier lijn is Odessain welke havenplaats de reparatiewerven en magazijnen der vrije vloot zijn opgericht en ook de oorlogsbewapening der schepen opgelegd is. Het andere eindpunt van deze etappelinie is Wladiwostock, waar zich eveneens dergelijke inrichtingen bevinden, voor namelijk ook voor het lossen en laden van schepen. Het is bekend, dat Rusland er al zijn aandacht aan wijdt om een meer zuidwaarts gelegen geheel ijsvrije zeehaven te verkrijgen, waardoor ook de lengte der thans toch nog 4060 dagen durende vaart zou worden verkort. Middelerwijl is Wladiwostock door land- en waterwegen met het bin nenland verbonden en verzekert door zijn versterkingen bescherming aan de schepen. In den laatsten tijd is de bouw ondernomen van een kolossalen ijsbreker, waardoor ook in het koude jaargetijde de toegang der schepen tot de haven en de vrije uitvaart uit dezelve verzekerd is. Dit jaargetijde duurt in den regel van midden December tot midden

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 93