575 Maart, want hoewel Wladiwostock op denzelfden breedtegraad ligt als Marseille is de gemiddelde jaarlijksche temperatuur er toch ongeveer 10 graden lager dan in deze steeds toegankelijke Zuid-Fransche haven. De zich langs de „Peter de Groote Baai" uitstrekkende stad, afgebroken door verscheidene inhammen, een lengte beslaande van 7 K.M. die nog kort geleden den indruk maakte van een groot dorp, is een schitterend bewijs van het voortreffelijke kolonisatietalent der Russen voor Aziatische toestanden. Die stad bevat thans naast grootsche militaire, marine en andere Regeeringsgebouwen een massa van inrichtingen, zooals scholen, ziekenhuizen, enz., die menige Euro- peesche stad van gelijke grootte en ouderdom nog ontbeert. Als vesting van den 2den rang, als garnizoen, dat nog voortdurend versterkt wordt, als station voor de vloot zal Wladiwostock nog gedurende geruimen tijd het steunpunt van de Russische heerschappij tegenover Korea vormen, ten minste als de regeering niet door het verkrijgen van een ijsvrije haven een andere richting aan de spoorlijn moet geven en daardoor tot de inrichting van een nieuwe versterkte oorlogshaven gedwongen wordt. In den laatsten tijd heeft de Regeering meer aandacht geschonken aan de regeling der groote troepentransporten van en naar Wladiwostock In Maart 1896 zijn met betrekking hierop zeer ingrijpende beschikkin gen getroffen. Het toezicht op het bestuur der vrije vloot wordt van de zijde der regeering uitgeoefend door een commissie, waartoe o.a. de ministers van Oorlog, °Marine en Financiën behooren. De directeur der Maatschappij, in den regel een admiraal, wordt door den minister van Marine benoemd, evenzoo de technische directeur, die den titel van „Inspecteur der vrije vloot" voert en thans een zeer bekwaam zeeofficier, oud marine-attaché in Londen, is. Zijn standplaats is Odessa. Voor de regeling der militaire transporten zijn in Odessa behalve de stationscommandant - dat wil zeggen de in een bepaald gewest met de regeling van het militaire transportwezen belaste persoon de commandant der haven en de commandant van het gewest verantwoordelijk, in Wladiwostock bovendien nog de commandant van het 1ste Oost-Siberische liniebataljon. 1) Bij deze autoriteiten moeten de officieren, die het scheepstransport voeren, zich melden 5 dagen voor het vertrek van het schip en bij aan komst op de landingsplaats. Omtrent gebeurtenissen gedurende de vaart moeten de transportgeleiders telkenmale rapport zenden aan de staven in de militaire gewesten Odessa en Amur evenals aan bet Hoofdkwartier (1) Het gaat natuurlijk niet aan do regeling op deze weinige woorden te beoordeelen. In het algemeon is het echter beter de verantwoordelijkheid niet over meerdere personen te verdeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 94