DE AVEST-INDISCHE „VELD EZEL" {Met eene plaat). Zelden was men ongelukkiger in de benaming van een begrip, dan in het saamgestelde woord „veld-ezel" voor het begrip „soldaten-bed", „slaapschraag". Gelukkig maar, dat een naam weinig ter zake doet en hier dan ook niet verhindert, dat de slaapschraag, zooals die in gebruik is bij de troepen in Suriname, mijns inziens „het idéale soldaten-bed der tropen" is. Terstond bij aankomst in West-Indië viel mij dit hoogst eenvoudige, luchtige en practische meubel der militaire huishouding in 't oog en daar ik nooit iets dergelijks in Oost-Indië zag gebruiken, meende ik het niet ongepast voor eene bekendheid in ruimer kring te zorgen. Yoor een wedstrijd toch met de ijzeren bedkrib of den bamboe baleh-baleh, durf ik mijn protégé gerust in het strijdperk te laten. Ten einde een algemeen denkbeeld te geven van de bedoelde slaapschraag, zal, hoop ik, de schets fig. 1 voldoende zijn. Het geheel bestaat uit: eene schraag, een stuk linnen en eene hoofdplank. De schraag bestaat uit twee stel beenen a en b, die ieder in hun midden draaien om een schroefbout met moerschroef. De beenen zijn aan het ondereind schuin bijgewerkt, hebben op 0,2 M. van dat ondereind eene insnijding tot opname van eene steun lat, in 't midden een gat voor den ijzeren schroefbout (draaipunt) en aan het boveneind een pen passende in het daarmede overeen komstige gat van den draagstok. Deze gaten zijn in den draagstok aangebracht op resp. 0,2 en 0,24 M. van de einden. Yerder zijn er zoo dicht mogelijk bij een der einden van eiken stok, onder een hoek van 120° gaten geboord tot doorlating der ijzeren stijlen van de hoofdplank.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 173