urn (D DE OUDE KRATON PLERET. Eene bladzijde uit de geschiedenis van den opstand, op Java (1825 1830), KAPITEIN J. P. SCHOEMAKER. Op ongeveer twee uur gaans van Djokjakarta, nabij den rechter oever van de Opak, welke van af haren oorsprong tot aan den Indi- schen Oceaan, in tallooze bochten, beurtelings tusschen hooge en lage oevers langs de westelijke helling van het Zuidergebergte stroomt, lag, te midden van het bekoorlijke landschap Pleret, een oude kraton van dien naam. Dit vorstelijk verblijf der vroegere sultans van het eertijds zoo machtige Mataramsche Rijk, meer bekend onder den naam van „de oude Kraton," werd in het jaar 1615 gesticht door sultan Angoon, die, later door zijn zoon uit Pleret verdreven, te Tegal overleed. Het bemuurd en in Javaanschen bouwtrant opgetrokken paleis was reeds tijdens den Javaoorlog in vervallen staat, doch de zware met klimplanten bedekte muren, die eene hoogte hadden van pl. m. 7 Meter en een uur in omtrek, stonden nog. even hecht en sterk als op den dag hunner voltooiing. Aan de N. zijde was de hoofdingang aangebracht; overigens ver leenden slechts kleine, nauwe poortjes toegang tot den kraton, zoodat deze meer het somber dreigend aanzien had van een sterkte, dan van een lusthof. Alhoewel de architectonische kunst in den tijd van sultan Angoon op Java niet onbekend was, misten zoowel hoofd- als bijgebouwen dien eigenaaardig schoouen bouwtrant, welke gewoonlijk het verblijf van Aziatische vorsten kenmerkt. Waarschijnlijk dat de bouwmeester, als streng Mahomedaan, zich op verbod van den Koran heeft onthouden om beeldwerk aan te DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 314