988 brigade, die met haar gros eeu achterwaartsche stelling ingenomen had doch zoo weinig in staat was behoorlijk te verkennen, dat zij de vol ledige insluiting door den vijand niet door een tijdigen terugtocht kon voorkomen, vernietigd werd. De beide andere brigades leveren kort hierop evenzoo geheel en al afzonderlijke gevechten zonder eenige verbinding met elkander en zonder kennis van de andere op het slagveld voorvallende gebeurtenissen. Ook hier kon zelfs voor den verkenningsdienst op het slagveld zoo weinig ge schieden, dat plotseling in de onmiddellijke nabijheid op de vleugels vijandelijke scharen optraden en een katastrophe veroorzaakten, 's Avonds was de vlucht algemeen en de weinige Gallaruiters, waarover de Negus beschikte, moeten deze, uitsluitend door hun verschijning, in een paniek hebben doen overgaan. Menelik, die van den berg Abba-Garima den loop- van het gevecht volgde, riep, toen hij het teruggaan van de vlaggen van Baratieri en Elena bemerkte: „Oh, als ik nu mijn ruiterij hier had". Het lijdt geen twijfel, dat het Italiaanscbe leger geheel en al vernie tigd zou zijn geworden, als de 30000 Galla-ruiters aan het gevecht hadden deelgenomen. Maar evenzeer ligt het voor de hand, dat de veldtocht der Italianen nooit zoo ongelukkig had kunnen verloopeD, als aan het leger voldoende cavalerie toegevoegd was geworden. (Naar „vos Löbell's Jahresberichten" en de „Revue Militaire de l'Etrang t.") Catalogus van Boekwerken nagelaten door wijlen den Hoog-Edelgestrengen Heer Mr. L. A. P. F. Bugn, Oud-Directeur van Justitie, welke in het openhaar verkocht zullen worden op 20, 21 en 22 December a. s. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de uitgevers om met een enkel woord den catalogus van de door den heer Buijn nagelaten belang rijke verzameling boekwerken te bespreken. „Onbekend maakt onbemind" is maar al te dikwijls waar, en ook hier gelooven wij, dat weinige officieren er toe komen zullen om een catalogus van werken, hoofdzakelijk over Rechtsgeleerdheid en Philosophie handelende, te vragen, terwijl velen die den catalogus in handen moch ten krijgen hem waarschijnlijk na kennismaking met het titelblad spoedig uit de hand zullen leggen. Toch zouden ze ongelijk hebben. De uit ongeveer 700 nummers bestaande verzameling is niet alleen uit een algemeen oogpunt van veel belang voor een ieder, maar boven dien zijn onder de hierna te noemen onderdeden, waarin zij verdeeld is, verschillende werken verscholen, die ook menig officier gaarne in zijn bibliotheek ziet opgenomen. f. Staats- en Rechtswetenschappen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 525