94 tingen met den aanvaller, de artillerie het voornaamste werk deed. Over het geheel genomen wonnen de opstandelingen, wier sterkte hier op 20000 tot 40000 man geschat werd, terrein naar voren. Steeds nog koesterde men in Engeland optimistische op vattingen van den toestand. 9 September meldde de „Times' dat de ondernemingslust van de Afridis afnam en dat in hun midden oneenigheid en misnoegen ontstond, omdat, zooals voor de hand ligt, de Engelsche bijstand in geld had opgehouden. Eenige dagen later ondernamen de Afridis-Orakzai echter een hevigen aanval op de beide in de Samana-bergen op een afstand van 6 K. M. van elkander ge legen, door deeleu van het 366 Sikhs bezette, forten Lockhart en Gulistan (ook Cavagnari geheeten). Het laatste door 165 man onder majoor des Voeux bezet, werd gedurende 30 uren achter elkander berend en verloor 2 dooden en 28 gewonden. Deze aanvallen (12 tot 14 September) werden met een gezamenlijk verlies van 30 gesneu velden en 55 gewonden afgeslagen; het schijnt echter dat de beide forten te voren, korten tijd in 's vijands handen geweest zi]n Sedert 17 September bleef het in het Samana-district, evenals ook zuid oostelijk van den Khaiber-pas, naar omstandigheden rustig. Aan Engelsche zijde bereidde men zich ijverig voor tot de groote straf expeditie, die in het begin van October onder bevel van Lockhart zou aanvangen en in de eerste plaats tot in het gebergte van Tirah, het hart van het Afridi- Orakzai gebied zou voeren. In het einde van September sloten de in het Kharki-dal wonende Orakzai, onder inlevering hunner wapens, een overeenkomst. Langen tijd zou dit feit echter slechts op zich zelf staan. 4. De Moh mand-expeditie. Reeds op den 7ien Augustus waren de Mohmands (1) (tusschen de Kunar-, Kabul- en Swat-rivier) onder den reeds genoem den Mullah van Hadda (of Mullah Gadda) in opstand gekomen. Het getal hunner strijdbare lieden steeg ppoedig tot ongeveer 6000 man (2). Het van deze zijde dreigende gevaar trad aanvankelijk op (1) Feitelijk behoort men „Mohmands" en „Mamunds" te onderscheiden. In overeenstemming met het bijgevoegde schetskaartje, vatten wij beide stammen onder den naam van „Mchmands" samen. (2) Volgens andere opgaven 1000 man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 107