99 dische legerbestuur veel slag heeft van het organieeeren van kleine strafexpedities (tot 20000 man). Hier echter werden veel zwaardere en ODgewone eischen gesteld. Bovendien verzwaarde het gebrek aan verplegingsmiddelen op het oorlogstooneel, en dientengevolge de opstelling van zeer sterke verplegingsparken, den voortgang der operaties zeer bijzonder. Een stad als Peschawar is zelfs in gewone vredestoestanden afhankelijk van den aanvoer van levensmiddelen van achteren. Bij deze natuurlijke zwarigheden kwam nog een voor bijgaande storing in de exploitatie van de bij Peschawar eindigende spoorbaan en dit juist op een oogenblik, toen men voor de verschil lende excursies tal van draagdieren naar het oorlogstooneel moest opvoeren. Eindelijk behoort eene voorzichtige wijze van oorlogvoeren nooit tot het slaan van een gewichtigen slag over gaan, vóór dat een tegen alle eventualiteiten voldoend sterke troepenmacht verzameld istot de gebruiken der Eugelschen in hun koloniale oorlogen. Juist aan deze voorzichtigheid heeft Engeland ten deele zijn groot succes te dankenhiertegenover kan men stellen het voorwaarts stormen der Italianen in Afrika in 1895 met onvoldoende middelen, wat zeker niet tot navolging opwekt. De Engelschen waren een verschijnsel, dat ook in den Chitral- veldtocht aan het licht kwam steeds bij dag de aanvallers. De opstandelingen grepen echter, om van hun meerdere kennis van het terrein te profiteeren en tevens de meerderheid der Engelsche vuur wapens te neutraliseeren, steeds des nachts aan. Veelvuldig schijnen echter die aanvallen uitsluitend bestaan te hebben in het op grooten afstand beschieten van de Engelsche legerplaatsen. Als middel tegen deze verontrustende nachtelijke alarmeeringen wordt in Engelsche bladen het medevoeren van electrische projecteurs aanbevoleu. In enkele gevallen verdedigden zich de opstandelingen achter aar den of steenen wallen. Hier, zooals trouwens overal elders, werden zij hoofdzakelijk door het vuren van de Engelsche artillerie uit elkander gejaagd. Deze bracht bijna altijd de beslissing. In de berichten omtrent de gevechten in het land van de Mohmands treft men ook aan, dat het nieuwe projectiel (Dum-Dum) van het Lee- Metford geweer, uitmuntend voldaan heeft. Waar Engelsche en In- landsche troepen in gevecht kwamen, deden zij op gelijke wijze hun t

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 112