102 De draagbok worde niet te ver naar voren gelegd, de voorkant ongeveer een handbreedte achter de schoft en zoodanig dat de voorste singel een spanlengte achter den elleboog komt. Het Fransche Reglement zegt zeer terecht „Le bat doit être placé sur le dos du mulet plutót un peu en arrière „qu'en avant, de fagon soulager les membres antérieurs et reporter „le poids de preference sur la croupe, qui est trés résistante." De hierbij gebruikt wordende bok is van binnen geheel bekleed, van daar dat men verder leest: „Pour ajuster le bat, il faut le placer sur le mulet sans couver ture, afin de bien voir si la forme se rapporte celle du dos du „mulet"; en „L'ajuetage des bats doit être fait avec le plus grand soin Een en ander is met onze draagbokken uit den aard der zaak al niet mogelijk, tenzij vergunning werd verleend de stegen door den wagenmaker te doen bijschaven. Bij de kleine draagbokken moeten de singels op elkaar komen als de beide voorste stooten worden gebruikt, zooals zulks reeds bij het opzadelen is aangegeven, Bij de groote, achter elkaar en zoo vast, dat men er gemakkelijk een vinger tusschen kan steken. Telkens wanneer gedragen moet worden dient men eerst, nogmaals de ligging en bevestiging na te zien. Het spreekt van zelf dat, zoo de dieren alleen trekken, het aan- singelen minder vast kan zijn. Het Fransche Reglement schrijft voor: „Pendant les haltes, les bats pourront etre légèrement dessanglés". Indien hiermede bedoeld wordt langere rustenwaarbij materieel en munitiekisten ook afgehaakt worden, kan men zich geheel daarmede vereenigen, doch bij elke halte is dit niet raadzaam. Hoewel het goed is de dieren zooveel mogelijk te ontlasten, mag dit toch niet ontaarden in een voortdurend afnemen van kisten of materieel, daar dit veel te vermoeiend voor het personeel is. Borstriem en broek mogen niet te vast zitten, daar zij anders de vrije beweging van het dier belemmeren. Marscheert men in geaccidenteerd terrein, dan worden ze respectievelijk zooveel noodig verkort om in werking te komen, teneinde verschuiving van den bok te voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 115