107 en moeilijk doortrekbare kali's te moeten trekken en dan nog verplicht te zijn geschaafde en gedrukte dieren, die bovendien ook nog slecht gevoed konden worden, dienst te moeten laten doen, ziedaar „eine Gewaltprobe" waartegen geen muildier of paard bestand is. Edoch, ze zijn er gekomen, al is er ook enorm veel van de krachten van mensch en dier gevergd. En ieder, die in dat terrein geageerd heeft, zal erkennen dat dit zoo is. Niet alzoo de anonieme beoordeelaar, die eenigen tijd geleden in de Javabode zulk een hoogst ongunstig oordeel over de muildieren uitsprak. Vermoedelijk heeft deze echter weinig van de praktijk gezien en zijn wijsheid uit courantenberichten en mededeelingen „uit de zoo- veelste hand" bijeengegaard. Gaarne wordt erkend dat er wel degelijk ook waarheden in zijn opstel voorkomen, doch zijne gevolgtrekkingen zijn niet geheel juist, of beter gezegd, overdreven. Met een goede behandeling kunnen we het met onze muildieren een heel eind sturen, al geef ik toe dat ze nog niet volmaakt aan alle eischen beantwoorden, reeds vroeger wees ik hierop wat betreft het doortrekken van natte sawah's. En wat een goede behandeling ver mag, wensch ik hier met een voorbeeld te staven. Toen voorden opvoer van vivres naar de buitenposten een 100 tal pikolpaarden te Batavia werd aangekocht en deze (na een door de intendance op ondervinding gebaseerde snel-africhtings methode!) met keurig geverfde draagbokken en nieuw harnachement kort daar op naar Atjeh werden gezonden, had men daar de stoutste verwach tingen van. Na hen geruimen tijd te hebben laten uitrusten van de vermoeiende reis, werden zij met tweeën door dwangarbeiders rond geleid en langzamerhand weder aan het dragen van lasten gewend. Dat was goed ingezienmaar Een minimum hoeveelheid kader en eenige stukrijders moesten deze menschen als geleiders bekwamen, hen leeren opzadelen, poetsen enz. Men weet hoe bekwaam stukrijders, zonder bepaald nauwlettend toe zicht, in dit opzicht zijn. Na eenigen tijd konden ze een pikol aan gewicht dragen en werden in gebruik genomen, doch de gevolgen waren ontzettend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 120