108 Bijna alle waren ze na de eerste marschen reeds gedrukt. Waaraan lag dit. Aan het slechte harnachement in de eerste plaats, niet min der aan de onbekendheid met het behandelen, opsingelen, dekenen enz. dier dieren. Dezelfde paarden, die op Java een tweemaal zoo groote last pikelden, (en dit waren nog wel uitgezochte exemplaren) legden het hier gewoon af. Eerst nadat de menschen, die er mede belast wareD, geruimen tijd er mede om hadden gegaan en nadat de draag- bokken waren afgeschaft en vervangen waren door een zeer practisch gebleken rughessen, dat door den len Luit. der Artillerie J. B. Doyer was voorgesteld, kwam hierin verandering. Dit kussen, bestaande uit een op de deken geplaatsten stroozak met eenige schoft- en rug-vrijheid, waaraan op de eenvoudigste manier draaghaken waren bevestigd, blijkt zóó te voldoen, dat zelfs oude drukkingen der paarden, tijdens het gebruik, er onder genezen. Men heeft nu ook voorgesteld eene proeve hiermede te nemen bij de mu nitie draagpaarden. Ter verduidelijking wensch ik te verklaren, dat onder „behandeling" door mjj wordt verstaan alles wat op het gebruik van het dier be trekking heeft, onderhoud, zorg, harnachement, beslag, voeding enz. Het is mij niet bekend, dat er een voorschrift voor het africhten bestaat van muildieren. Onder bovenvermelde behandeling wordt door mij ook de africhting begrepen en aangezien die vrij wel te wenschen overlaat, terwijl zij juist van zooveel gewicht is, kan het geen kwaad hier nog te vermelden het eenige wat ik op dit gebied (in het Fransche Reglement sur le service des Batteries de Montagne) gevonden heb. Hoewel zeer beknopt, bevat het zeer goede grondbeginselen, die wel waard zijn opgevolgd te worden. In titre II Art. III. „Du mulet de Bat et de son dressage" leest men dan: „Le mulet de bat, destine au service de 1' artillerie de montagne, „doit étre bien conformé, a rein court, avoir cinq ans au moins et une „taille comprise entre 1,45 et 1,55 M. „Les muiets ensellés ou rein long, peuvent rendre de bons ser vices au trait, mais ils ne sont jamais de bons muiets de bat. „Lorsque les muiets arrivent dans les batteries, on doit les habi- „tuer au bat et au transport du chargement.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 121