- Ill de muildieren. Men kan echter gerustelijk aannemen dat hierin, althans in de eerste tijden, wel geen verandering zal worden gebracht, hoe zeer ook de gevechtsvaardigheid van eene berg-batterij er wel 100 °/0 door zou stijgen. - Is nu eenmaal de schaving of drukking ontstaan, dan blijft dus de vraag over, hoe die op de kortste en beste wijze te genezen? Gewone borstschaving (het doorgetrokken zijn, dat bij paarden hoofdzakelijk, bij muildieren zelden of nooit voorkomt) broek-, staart riem- of lenden-schaving worden het best, na met een sublimaat op lossing uitgewasschen te zijn, met wat jodeform poeder bestrooid. Moet het dier verder gebruikt worden en is de schaving niet erg, dan kan dit door verplaatsing der betrekkelijke tuigdeelen, waardoor de wonde plek vrijkomt, in den regel wel geschieden. Een uitstekend gebleken middel, dat binnen enkele dagen gewone schavingen volmaakt geneest, is het door den rijksveearts Mos te El- burg steeds op de treinpaarden te Oldebroek toegepaste: R. Acid tannic 10 Aqua plusial 50 Solchlorat ferri 2 Bij verschillende groote marschen werd het door mij in praktijk gebracht en steeds met een gunstig resultaat. Zware schavingen, waarbij dus niet alleen de opperhuid maar ook de lederhuid aangedaan is, of zelfs nog diepere lagen, moeten door den paardenarts behandeld worden. Niet open drukkingen tracht men in den regel door koel houden, hetzij met lappen, een irrigator inrichting, met een graszode onder een singel, begieten of ook met het besmeren met zuivere klei (loempoer), te genezen. Graf Wrangel geeft hieromtrent als zijne meening te kennen: „Was nun die Behandlung der Satteldrücke betrifft, kann ich, „auf langjahrige, persönliche Erfahrung gestützt, nicht eindringlich „genug empfehlen, der feuchten Warme den Yorzug vor der An- „wendung kühlender Umschlage zu geben. Durch kalte Umschlage „wird die Hautausdünstung gehindert, das Blut aus den Kapillargefasz- „en zurückgetrieben und so das Bestreben der Natur, den Schaden durch „gesteigerten Stoffwechsel zu heilen, direct bekampft. Die natur- Dl. I, 1898. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 124