125 uitgesloten is op den vijand te stooten, zien vier oogen meer dan twee, door in gezelschap te rijden wordt het moreel verhoogd, in moeielijk terrein helpt men elkander, in geval van overvalling blijft meer kans bestaan, dat het bericht wordt overgebracht, wat Jan niet ziet, ziet Piet en zoo meer. Toch moet men voorzichtig zijn met het wegzenden van ordon nansen. In het begin van de operatiën in Atjeh (1896) was dit niet het geval; meermalen zagen wij slechts één cavalerist eenig be richt overbrengen door terreingedeelten, waarvan men, wat den vijand betrof, nog niets wist. Vooral het zenden van berichten naar eene colonne, die gescheiden marcheert, eischt meerdere ruiters, die dan eigenlijk als verbin- dingspatrouille optreden. Het is zoo gauw en zoo erg gemakke lijk gezegd: „ordonnans, breng dit bericht naar het ste bataljon," waarbij in den regel maar eenvoudig weg met den arm eenige rich ting wordt aangegeven. Begreep men, dat de uitvoering in onze bedekte en geaccidenteerde terreinen lang niet gemakkelijk is, en dat de j'uiste uitvoering dikwijls veel beleid eischt, dan zou men niet zoo menigvuldig cavaleristen heen en weer zien rijden, met bericht jes, die best achterwege hadden kunnen blijven. Er moet wat gewaagd worden, dat begrijp ik, c'est la guerre, maar toch raad ik het afzenden van ordonnansen, tegenover den Inlandschen vijand, over te groote afstanden, door terreingedeelten, waarvan niets bekend is, af. Hachelijke omstandigheden uitgezon derd, behooren dergelijke opdrachten dan ook niet meer tot den werk kring van de ordonnansen, maar vallen zij onder de taak van de cavaleriepatrouilles, zelfs door een officier gecommandeerd. Toen in twee colonnes naar Senelop werd opgerukt, werd een bericht van de rechter-colonne, die den rechter-oever van de Atjeh- rivier volgde, door een officier en acht cavaleristen overgebracht naar de linker-colonne, die van Lampermej door het bedekte terrein in Z. O. richting oprukte. Terecht werd hier de afstand tusschen beide colonnes voor twee ordonnansen te groot geacht. De officierspa trouille bereikte haar doel. (Atjeh 1896). Bij het oprukken tegen Piëng werd een bericht van den algemee- nen bevelhebber door een officier en vier cavaleristen overgebracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 138