- 152 liezen doet weinig ter zake. Het voornaamste is, dat we het rijk van Insulinde kwijt zullen zijn en het nooit meer zullen terugkrijgen. Nederland moet dus zorgen dat het Indië behoudt, en dit is alleen mogelijk, door het de middelen te verschaffen om in tijden van gevaar op zichzelf te staan. Alleen wanneer bij een algemeenen Europeeschen oorlog, of een strijd, waarin Nederland betrokken wordt, Brittanoia, that rules the waves, toevallig tot de bondgenooten behoort, is er kans, dat hulp uit het moederland naar de koloniëen kan gerakeD, gesteld al, dat Nederland er aan denken zou hulp te verleenen, iets waarbij een groot vraagteeken behoort! Want het mag integendeel als meer waarschijnlijk worden aan genomen, dat in zulke pénible omstandigheden, Nederland alle krachten zal moeten inspannen om zijn eigen grondgebied te verdedigen. Blijft de toestand zooals ze nu is, dan zullen ongetwijfeld de Indische officieren-verlofgangers, de cadetten en cursianen, de leerlingen der Hoogere Krijgsschool meer kans hebben om de legio openvallende (zijnde) plaatsen bij het Nederlandsche gemobiliseerde leger aantevullen, dan in Indië diensten te presteeren. De Koloniale Reserve zal dan wel moeten meeheipen om de fameuse vesting Holland te verdedigen. Voor Indië dus geen kans op aanvulling van Europeesch kader en manschappen. Een treurige toestand voorwaar Nederland moet leeren inzien, dat het onbillijk is en tevens onverstandig om de leemten in de eigen zaken te willen vullen met Indisch personeel. Nederland moet uit eigen middelen (personeele en geldelijke) zorgen voor het behoud van zijn onafhankelijkheid en niet een gedeelte van die lasten op Indië schuiven, zij 't dan ook indirect. Natuurlijk zijn er gewichtige redenen, waarom de toekomstige Indische Stafofficieren hun hoogere vorming in Nederland moeten ontvangendat de toekomstige Indische officieren allen in Nederland moeten worden opgeleiden dat de Koloniale Reserve in Nijmegen (aan de Nederlandsche grenzen) moet garnizoen houden. Men beschikt in Europa over meer en betere onderwijskrachten en leermid delen dan in Indie (1); de gelegenheid om buiten verlof nog eens (1) Natuurlijk, wanneer men alles voor zich zelf wil houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 165