VARIA. Engeland. Voor oorlogsdoeleinden te bezigen schepen van de handels vloot. Kort geleden heeft Engeland een overeenkomst aangegaan om in tijd van oorlog te kunnen beschikken over twee geweldige handelsstoomers van de White Star" linie, de „Teutonic" en de „Majestic". Deze schepen bezitten een zoo groote snelheid, dat zij door het Suezkanaal Bombay in 14, Hongkong in 21} en Adelaide in 23} dag kunnen bereiken, terwijl deze cijfers respectievelijk 22}, 27.} en 25} dag worden, wanneer de reis om Knap de Goede Hoop moot plaats hebben. Bovendien beschikken zij over een zoodanige koleubergruimte, dat zij op deze reizen geen kolen behoeven in te nemen. Trouwens de „Oceanic", van dezelfde maat schappij, kan als zij 12 mijlen loopt zonder kolen in te nemen, een af stand afleggen gelijk aan een reis rondom de aarde. In 1896 heeft men aangetoond, hoe gemakkelijk deze schepen als oorlogskruisers zijn te gebruiken. 21 Juni kwam de Teutonic van New-York te Liverpool aanden 248ten koos zij zee met de voor haar bestemde 16 kanonnen en overige oorlogs uitrusting; na het einde van de revue bij Spitehead keerde zij naar Liverpool terug om zich van haar oorlogsuitrusting te ontdoen en vertrok den 303ten weder naar New-York. Gelukkig is het aantal van dergelijke schepen, met het oog op een groot troepentransport, nog slechts gering en is de diepgang van de schepen v/h type Teutonic te groot, om ze door het Suez Kanaal te sleepen. {Mil. Wochenblatt no. 108). Kantoor van AdministratieControle, Assurantiën, Credieten. Gevestigd te 's-Gravenhage, Malakkastraat 45. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van onzen oud-collega, den gepen- sionneerden kapitein der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger Oudendal, om de aandacht van het Indische officierskorps te vestigen op bovenstaand door hem opgericht kantoor. De heer Oudendal belast zich ook tegen een billijk tarief met het huren van gemeubileerde of ongeme ibileerde kamers, pension, van ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 172