163 In deze formulen neemt de waarde van het product w (1 tg2«) voortdurend toe, en zoo a. klein is, bijna evenredig met w. De waarde van cot 6 neemt echter buitengewoon snel af; die afname is veel sneller, dan de toename van w; bijgevolg zal ook Ly aan houdend kleiner worden, terwijl Hy in iets minder sterke mate dan w. aangroeit.! Het is trouwens een bekend feit, dat eene kleine vermeer dering van elevatie de dracht minder wijzigt, naarmate deze grooter is. De spreiding in de schootshoeken is het gevolg van twee oorzaken, namelijk de spreiding in de richthoeken en die in de verheffings-, opslag- of trillingshoeken. De spreiding in de richthoeken wordt veroorzaakt door de zoogenaamde richtfouten, die voor alle richters verschillend zijn. Om trent deze fouten vindt men in de BMittheilungen iïber Gegen- stdnde des Artillerie-und Geniewesens" van 1882 een zeer lezens waard artikel van den Oostenrijkschen Kapitein Roksandic, waarnaar wij kortheidshalve verwijzen. In het Indisch Militair Tijdschrift jaargang 1888, vindt men eene vertaling van dit opstel. Yoor ons doel is het thans evenwel toereikend om te weten, dat blij kens uitgebreide proeven, welke dienaangaande door Roksandic zijn genomen, de hoekwaarde van de richtfout onafhankelijk is van den afstand, waarop gevuurd wordt en dat de grootste richtfouten, die verwacht mogen worden, circa twee minuten beloopen. Dit laatste geldt echter alleen voor de artillerie; bij de infanterie zijn de richtfouten veel grooter en zijn zij dan ook de voornaamste oorzaak van de spreiding der trefpunten. De spreiding der verheffingshoeken is tenminste bij het ge schut van zeer veel belang. Bij het veldmaterieel van 7 cH. A. loopen deze hoeken bijna 4 minuten uiteen, of ongeveer evenveel als de richtfouten. Het ware te wenschen, dat omtrent deze aan gelegenheid meer nauwkeurige proeven werden genomen, dan tot dusverre gebruikelijk is. Hierbjj dient nog te worden opgemerkt, dat de spreiding in de ver heffingshoeken niet volkomen onafhankelijk is van die in de aanvankelijke snelheden. Zie o. a. Seijffardt. Handleiding tot de kennis der Artillerie, Afdeeling tactiek, pag. 222 en 224.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 176