a—-t fo+»Sn-- 164 In het algemeen zullen de grootste ladingen, die de grootste snelheden aan de projectielen geven, ook de heftigste trillingen veroorzaken. Er zijn echter zooveel omstandigheden, die alleen op de grootte van den verheffingshoek of alleen op het bedrag der aanvankelijke sneldheid van invloed zijn, dat we slechts eene zeer geringe, bijna onwaarneembare fout zullen begaan, als we deze betrekking van afhankelijkheid verwaarloozen. De vertragende werking van den luchtweerstand is afhankelijk van de middellijn en de gedaante van het projectiel, de dichtheid der lucht, de snelheid van het projectiel en het projectielgewicht. De variatiën van de twee eerste factoren kunnen bij goede projec tielen buiten beschouwing blijvenwel is waar zijn zij nooit geheel te vermijden, doch zij zijn te klein om van merkbaren invloed te worden op de spreiding. Hetzelfde geldt ten aanzien van de dicht heid der lucht; deze kan gedurende één vuur als constant worden aangenomen, en mocht zij ooit eene belangrijke wjjziging ondergaan, dan zal dit slechts eene verplaatsing van het trefferbeeld bewerken. De invloed van de snelheden op den luchtweerstand is reeds in de formulen [9] en [10] in rekening gebracht; hierop behoeft alzoo verder geen acht te worden geslagen. Er blijft dus nog alleen over om te beschouwen den invloed van de variatiën in het projectielgewicht. Zware projectielen zullen kleinere aanvankelijke snelheden krijgen dan lichte; zij zullen echter hunne snelheden naar verhouding ook beter behouden. De kleinere aanvankelijke snelheid veroorzaakt een kleinere dracht; het feit daarentegen, dat de beweging minder sterk vertraagd wordt, doet de dracht aangroeien. Op korte en middelbare afstanden is de eerste invloed sterker dan de tweede en doet dus eene vermindering van gewicht de schootsverheid toenemen; op zéér verre afstanden heeft men het omgekeerde. De ballistiek leert nu, dat wanneer het projectielgewicht P met een bedrag P toeneemt, de dracht met een bedrag w aangroeit volgens de formule in welke formule wederom de luchtweerstand evenredig met de nde

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 177