5 bij de keuring te werk, alsof die conclusie reden van bestaan heeft. Intusschen zouden wij al te zeer afdwalen, indien wij dat thema nog verder uitwerkten Het vorenstaande diene dan ook alleen om in algemeene trekken aan te toonen op welke gronden wij het be reiden van het brood in eigen beheer noodzakelijk achtennoodzake lijk dus om lat het onmogelijk is zekerheid te krijgen dat het door leveranciers gelevrde brood werkelijk goed is. In Nederland ziet men de zaak blijkbaar ook aldus in, en alhoewel tal van groote fabrieken zich uitsluitend met broodbakken bezig houden, heeft toch het Nederlandsche leger zijn eigen broodbakkerijen. O /er Joroodvoeding en meelbereidingheeft de kapitein-intendant van het Ned. Leger E. G Winekel (2) in dit tijdschrift een zeer lezenswaardig opstel geplaatst. Ook deze officier, die indertijd deel heeft uitgemaakt van de commissie, welke in 1882 belast was met het instellen van een onderzoek naar de verschillende in praktijk ge brachte stelsels van stoomgraanmnlens, bakovens e i kneedmachines, en welke commissie daartoe behalve Nederland ook DuitschlandFrank rijk en België heeft bereisd, ook deze officier, aan wien toch zeker levensmiddelen met brood geknoeid wordt, leert ons het Septembernummer jg. 1839-90 van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen enz. van Dr. P. F. van Hamel Roos. In het in dat nummer opgonomen uittreksel uit het Juli-rapport van den Inspecteur belast met de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam wordt vermeld, dat in een fabriek aldaar en in daaruit voorzien wordende verkoopplaatsen verschillende soorten van tarwebrood bedoe'd met aluin bevonden werden. Ben onderzoek van het meel en de gist in die fabriek voorhanden, deed die als aluinvrjj kennen, zoodat, wijl derhalve de bijvoeging van de aluin vermoed kon worden tijdens de broodbereiding te hebben plaats gehad, de desbetreffende processen-verbaal ter vervolging aan de bevoegde autoriteit worden opgezonden. Dat hie'p. Een kort daarop nader ingesteld onderzoek toonde aan dat het brood aluinvrij was. In dezelfde af evering van het Maandbladkomt nog het volgende bericht voor: Onzuiver broodIn een alhier (Amsterdam) verkocht brood waren harde stukjes voorhanden, welke bij onderzoek uit gips bleken te bestaan. Het is o. i. echter on denkbaar, dat een opzettelijke vervalsching hierbij in hot spel was, daar het brood door de bijvoeging geheel oneotbaar was geworden. Wjj vragen evenwel, is een derge lijke „slordigheid" niet streng te laken bjj voedingsmiddelen En waartoe diende die gips in de bakkerij Inderdaad 'twas „slordigheid", waarvoor de onhandige knecht zeer zeker door den bakker gelaakt zal zijn, want door diens schuld kwam die knoeierjj met gips aan 't licht. Ook in Juni 189-) werd te Amsterdam vervalsching van tarwebrood met aluin geconstateerd, en worden de vervalschers deswege vervolgd. (2) 2de halfjaar 1885 bldz. 926 en 1029.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 18