177 aanzienlijke besparing van tijd en geld leiden, terwijl men dan tevens het voordeel heeft, dat men veel nauwkeuriger uitkomsten verkrijgt In de voorgaande beschouwingen is aangenomen, dat de variatiën in den luchtweerstand zoo gering zijn, dat hunne uitwerking van geen merkbaren invloed is op de grootte der spreiding. In het algemeen is dit ongetwijfeld juist, doch er kunnen ook gevallen voorkomen, waar in zich die invloed wel degelijk laat gevoelen. Heeft men namelijk te doen met kleine rotatiesnelheden, dan zal het projectiel niet meer vol doende tangent aan de baan blijven. Maakt nu de as van het projectiel een eenigszins grooten hoek met de baan, dan zal dit eene sterke ver meerdering van den luchtweerstand tengevolge hebben, welke vermeer dering uit den aard der zaak ook weer onderhevig zal zijn aan variatiën. Dit nu heeft eene vergrooting van de spreiding tengevolge en deze vergrooting kan zelfs zeer aanzienlijk zijn. Zoo is bijv. bij ons veldkanon de trefkans in het algemeen uitmuntend, doch bij het gebruik van kleine ladingen zeer gering. Zulks is niet een gevolg daarvan, dat men bij het gebruik van die ladingen eene grootere spreiding in de aanvankeljjke snelheden of in de schootshoeken heeft, maar het moet uitsluitend daaraan worden toegeschreven, dat de rotatiesnelheid te gering is om het projectiel voldoende tangent aan de baan te houden. De spreiding zal dan ook in zulke gevallen veel sterker aangroeien, dan formule (15) aangeeft, en weinig of geen verband houden met de waarden van x, y en z. Ook bij ronde projectielen, waarbij de luchtweerstand, of liever zijne werking, in hooge mate afhankelijk is van de steeds varieerende wijze, waarop het projectiel roteert, zijn de afgeleide formulen niet van toepassing. [Wordt vervolgd]. Di. I, 1898. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 190