182 belet op het gewilde oogenblik den doorgang van een tweede patroon. De proeven waren voldoende. De behandeling van het geweer is eenvoudig, de snelheid per minuut 38 schoten. Men beweert dat de trefzekerheid op 1000 Yards 914 M. grooter is dan van't geweer Krag-Jörgensen. De eerste aanschaffing der Savage geweren bedraagt 150000 stuks tegen vijftig gulden. Amerika heeft eveneens vele proeven gedaan met de holle projec tielen van Hebler. Zooals men weet is het een eivormig projectiel dat geheel doorboord is en aan binnen-en buitenwand een stalen man tel heeft; een spiegel van papier maehé sluit dit luchtkanaal af doch blijft op de verdere reis door 't luchtruim achter, de lucht kan nu beter afvloeien. Een projectiel van 7 gr. zwaarte werd tegen het geweer M/92 beproefdde snelheid van beide projectielen verschilde aanmerkelijk, het geweer M/92 gaf een snelheid van 619 M. tegen 914 M. van het normaal projectiel. De spreidingsstraal was op 500 M. bij het Heblei-projectiel 4maal grooter dan bij M/92, hetgeen niet pleit voor de trefkans. Het indringingsvermogen bleek ook zeer snel af te nemen, zoodat alleen voordeel wordt gezien in de vermindering van patrooDgewicht en in de vlakkere baan op de kleine afstanden. Ook verdere proeven in Oostenrijk hebben beslist het holle projectiel afgewezen, daar niet alleen het nut van de uit holling betwijfeld werd, maar ook omdat de constructie veel bezwa ren oplevert, en een spiegel niet te vermijden is. Engeland. Toen in 1889 het Lee-Metfordgeweer was ingevoerd, volgde spoedig de aanname van een gelijknamige repeteerkarabijn en de revolver Webley. Talrijke wijzigingen zijn spoedig gevolgd; deze resumeerende komt men tot het volgende: Door de verschillende transformatiën zijn twee typen ontstaan en wel Rifle Mark I, het oorspronkelijke Model van het jaar 1889, en Rifle Mark II, het getransformeerde. Bij type I (zie de plaat, voorkomende in den jaargang 1894 van dit tijdschrift) is het staartstuk gedeeltelijk beschermd door een houten bedekking, die over een gedeelte van den grendel pakt en

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 195