183 bevestigd is door twee nokkeo en twee schroeven. Bij type II is zij verlengd en van staal en veerend bevestigd, zoodat zij, eenmaal geplaatst, uit zich zelve vast blijft zitten op het cylindrisch gedeelte, dat daartoe voorzien is van twee nokken en aan de achterzijde van een gleuf. De schroeven zijn dus vervallen. De schroef, die afsluiter en geleider verbindt, is vervallen; de af sluiter is van achteren voorzien van een schroefdraad en wordt daar door op den geleider geschroefd. Het magazijn van II is aan de voor-onderhoek afgerond, het is breeder en minder diep dan dat van I. De plaatsing der patronen, die bij No. 1 was 8 patronen zigzagsgewijze in een rij, is nu vervangen door 10 patronen in twee rijen naast elkander hierdoor is de aanbrenger eveneens gewijzigd moeten worden; de aanbrengerveer is eveneens gewijzigd en bestaat uit een platten stalen veer, die den vorm van een C heeft. "Verder is de bevestiging van het magazijn aan het geweer vereenvoudigd. De wijze van het afstellen van het magazijn is eenigszins verge makkelijkt; de Engelschen noemen dit afstellen: Cut-off. De bovenhand met bovenkordonbeugel is gewijzigd, zoodat nu bij type II de haft van de sabelbajonet een geheel er mede uitmaakt, zoo ook de haak, waarmede de geweren aan rotten worden gezet, die er met een schroef aan verbonden is. Het type No. II heeft een korten ontlaadstok, met schroef en moer, zoodanig dat alle stokken saamgevoegd kunnen worden. In vredestijd ontvangen alleen de onderofficieren en korporaals een ontlaadstok, in tijd van oorlog ieder geweerdragende. De handgroeven in de lade zijn weggelaten; de kolfplaat is van geel koper in plaats van staal. In de kolf is een bergplaats voor het pompkoord en het oliefleschjedoor een voerende klep wordt deze bergplaats gesloten. De korrel is eenigszins naar links gesteld (0,6 mM.) om de afwijking, veroorzaakt door 't gebruik van cordiet, weg te nemen. Het vizier loopt tot 1800 Yards (1645,9 M.), de verdeelingen, opklimmende met 100 Yards, zijn aan weerszjjde van de klep gesteld, terwijl nog zeer korte streepjes de tusschenafstanden, opklimmende met 50 Yards, aangeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 196