189 Zoo dacht ik, en met mij misschien anderen. Wij hebben echter te veel waarde gehecht aan de op den inten dance-cursus ontvangen opleiding! Ook hij, die met vrucht den intendance-cursus gevolgd heeft, is verplicht na het bereiken van den kapiteinsrang een proef af te leg gen voor zijne geschiktheid voor intendant! Oppervlakkig beschouwd is hierin niets onredelijks gelegen. Immers, redeneert men, hij, die met succes het op de krijgsschool gegeven vak-onderwijs heeft gevolgd, zal ook met meer kans van slagen de proef kunnen doorstaan, ergo Ik hoop U tot andere gedachten te kunnen brengen, lezer! Hiertoe herinner ik U, dat volgens artikel 27 van het Voorschrift voor de Hoogere Krijgsschool (Algemeene order 1892 N°. 10) de Commissie, bedoeld bij artikel 24 van dat reglement, na afloop van den cursus van iederen leerling eene beknopte omschrijving geeft, zoomede van zijne geestvermogens ook wat vlugheid van opvatting betreft zijn dienstijver, zijn militaire vormen, zijn practische ge schiktheid en zijn karakter en voorts daarbij vermeldt le öf en in hoever hij aanleg en geschiktheid heeft voor den dienst bij de intendance. 2e de bedrevenheid in het schrijven en spreken van vreemde talen, voor zoover daaromtrent gegevens aanwezig zijn. (1). De officier, die den intendance-cursus heeft gevolgd, komt dus vrij wel volledig beoordeeld in Indië terug. Ook zou men, indien zijn Algemeene dienstchef mocht vinden dat zijn rapport nog geen gegevens genoeg mocht bevatten, van de detacheering, welke, ingevolge artikel 1 sub 2 van de Voorschriften ten aanzien van de detacheeringen in Kederlandsch-Indië van de officieren, die de stutiën aan de Hoogere Krijgsschool hebben voltooid, moet worden doorloopen, gebruik kunnen maten om hen nogmaals op de proef te stellen. Deze detacheering zoude dan tevens een gelegenheid zijn om een minder gunstig oordeel te verbeteren. Me dunkt dus gelegenheid te over voor den Hoofd-Intendant der (1) Het overige in art. 27 betreffende de beoordeeling kunnen wij voor de leer lingen van den Intendance-curBus wel achterwege laten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 202