197 weer in Hongarije werd populair gemaakt door in 1848 een uniform in te voeren, welke geheel het nationaal karakter droeg en ze den naam honved te geven. Ook Frankrijk richtte niet zonder reden zijn Spahi- en Turco-regimenten op, welke, door den Oosterschen snit hunner uniformen, spoedig de inboorlingen tot zich trokken. Hetzelfde motief leidde tot de vaststelling der uniform van de Zouaven, oor spronkelijk evenzoo een korps uit inboorlingen samengesteld. De kleeding, bestemd voor een stand, die door zijn bestemming een gansch bijzondere plaats inneemt in de maatschappij, die, wanneer hij in de werkelijkheid optreedt, aan de meest ongunstige invloeden, zoowel physiek als moreel, is blootgesteld, moet wel aan zeer verschil lende eischen voldoen, eischen van zóó uiteenloopende strekking, dat het zeer moeilijk is ze met elkaar in overeenstemming te brengen. Het gevolg hiervan is, dat men ook dikwijls combinaties ziet, welke nagenoeg aan geen enkele voorwaarde voldoen. Om een uniform in alle opzichten aan haar doel te doen beantwoor den, zal men bij de vaststelling op een oordeelkundige wijze moeten rekening houden met de volgende factoren 1. practische bruikbaarheid 2. sierlijkheid 3. traditie 4. prijs 5. duidelijke onderscheiding tusschen de wapens en diensten, de korpsen onderling, rangen en graden. Achtereenvolgens deze factoren besprekende, zal ik trachten aan te geven, hoe de uniform het best aan alle gestelde voorwaarden tegelijk kan voldoen, waarbij ik in het bijzonder de uniform, bestemd om te velde gedragen te worden, op het oog heb. 1. Praktische bruikbaarheid. In de eerste plaats zal de militaire kleeding, evenals elke andere kleederdracht, moeten voldoen aan de eischen der hygiëne. De bespreking der hygiënische eischen laat ik liever aan medici over; het ondergoed is trouwens, wat dit betreft, van meer belang dan de bovenkleeding. De militair is geroepen om, dikwijls onder de meest ongunstige om standigheden, de wapens te voeren. Behalve van 's vijands wapenwer king zal hij in ruime mate te lijden hebben van ontberingen en ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 210