201 gedost, de kleeding van het koloniale leger munt in den regel uit door practischen eenvoud. Algemeen bekend zijn de bruingrijze veld- uniformen van het Britsch-Indische leger, welke uniformen sedert 1896 ook verstrekt worden aan de regimenten uit het moederland, zoodra zij, waar dan ook, in de koloniën dienst doen; vóór 1896 geschiedde zulks alleen in Britsch-Indië. Toch is dit iets van de laatste helft dezer eeuw; nog in 1850 droeg de Sepoy een hernel- hooge shako, een roodlakenschen rok met witte oplegsels en een witten pantalon. Die tijden zijn voorbijzelfs de Highlanders moe ten tegenwoordig hun nationale dracht afleggen. Ook de Duitsche koloniale droepen dragen eeu grijsbruine uniform. Wel is het merkwaardig, dat men ertoe is overgegaan de koloniale troepen een uniform van weinig in het oog vallende kleur te geven, terwijl over het algemeen de Europeesche legers vrij spoedig de aan dacht trekken, dus ook 's vijands vuur. Tegenover den, met moderne geweren en geschut gewapenden Europeeschen vijand, zou zeker een minder opzichtige kleeding van meer belang zijn dan tegenover de ongeregelde, slecht gewapende benden, die op korten afstand bevochten worden, zoodat hier de quaestie van meerdere of mindere zichtbaar heid eenigszins op den achtergrond treedt. Behalve met den eisch van weinig zichtbaarheid, dient men bij het bepalen van de kleur rekening te houden met den invloed van het klimaat. Algemeen bekend is het, dat lichte kleuren, voornamelijk wit, de hitte terugkaatsen, terwijl donkere tinten de zonnewarmte opslorpen. In de tropen loopt dan ook ieder burger geheel in het wit. Wit mag echter, zooals wij boven zagen, niet in een uniform toegelaten worden; grijs of lichtbruin zal nog het best aan beide eischen tegelijk voldoen. Wat de stof betreft, deze moet in de eerste plaats duurzaam, in de tweede plaats in overeenstemming zijn met het kimaat. In Eu ropa bezigt men laken of een andere, soortgelijke wollen stof; bij alle koloniale troepen van Engeland bezigt men sedert 1896 het bekende khakee dril. Ook de Duitsche „Schutztruppen" zijn in dril gekleed. Deze stof paart blijkens de ondervinding groote mate van soliditeit aan voldoende luchtigheid, terwijl de prijs vrij laag te noemen is. Het serge van het Ned. Indische leger voldoet zeer zeker aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 214