202 de eischen van luchtigheid; de sterkte is echter niet meer dan vol doende. Het blauw katoen, waarvan de bekende „tjelana bamboe" is vervaardigd, staat, wat luchtigheid betreft, nog boven het serge. Over de soliditeit wordt verschillend geoordeeld; toch wijst de practijk aan, dat deze stof, hoewijl de kleur vrij spoedig in sterke mate verschiet, zeer goed yoldoet. Velen, die op expeditie gaan, schaffen zich een tjelana bamboe aan. Vrij algemeen is het bekend, hoe de model-uniform bij het te velde trekken getransformeerd wordt, met medeweten der autori teiten. Zelfs de officieren laten dan de voorgeschreven attila thuis en steken zich in het zg. Atjeh-buis. Toch moet alles in vredestijd zooveel mogelijk den oorlogstoestand nabijkomenKomt een soldaat zonder halsdas op het middag-appèl, dan wordt hij door zijn compagniescommandant gestraft; gaat hij op expeditie, dan vindt die zelfde compagniescommandant goed, dat hjj dat volkomen nutteloos, zelfs hinderlijk kleedingstuk (waarvan hij er 3 moet hebben) weggooit. Dit is slechts één voorbeeld uit vele. Niemand zal ontkennen dat zoo iets niet bepaald bevorderlijk is voor de instandhouding der discipline. Ka op deze wijze in het algemeen aangegeven te hebben, aan welke eischen kleur en stof hebben te voldoen, zal ik overgaan tot een nadere bespreking van elk der onderdeelen van de uniform, nl. hoofddeksel, tuniek of blouse, pantalon, schoeisel. Hoofddeksel. Niets is zoo lastig als een hoofddeksel vast te stellen, dat aan alle eischen voldoet. Achtereenvolgens zijn dan ook bij de verschillende legers de meest uiteenloopende modellen in gebruik geweest. Droeg men in de 17e eeuw naast den ijzeren stormhoed vrij alge meen een slappen hoed, de boorden aan één of beide zijden opge- slagen, in de 18" eeuw kwamen de platte, driekante steken in de mode, om gedurende de revolutie- en Napoleontische oorlogen plaats te maken voor shako 's van het bekende brandemmertype en bere- mutsen van verbazende afmetingen, welke, verwonderlijk genoeg, vrij lang gehandhaafd bleven. Het eenige nut, dat deze hoofd tooisels hadden, was, dat ze het hoofd beschermden tegen een sabelhouw en dat ze een geschikte bergplaats opleverden voor sigaren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 215