203 enz.; voor het overige hadden ze voorzeker geen voordeel en zelfs het eenige nut ging nog verloren, toeD, tengevolge van de invoering der getrokken geweren, het gevecht met de blanke wapenen nagenoeg uitzondering en bijna alleen tot de cavalerie beperkt werd. Tot op onzen tijd heeft men dan ook het hoofddeksel der ruiterij vrij alge meen het karakter van een defensief wapen doen behouden. Een hoofddeksel behoort in de eerste plaats licht te zijnals maximum zou men, ook in verband met hetgeen de man nog meer te dragen heeft, 0,4 KG. kunnen stellen. Het moet zijn waterdicht en toch voldoende ventilatie toelaten; oogen en hals beschermen tegen regen en zonnestralen en in geen geval den man ook maar eenigszins hinderen in het gebruik zijner wapens. Aan dezen eisch, hoe natuurlijk ook, wordt lang niet algemeen voldaan. De meest gebruikelijke militaire hoofddeksels van den tegenwoor- digen tijd zijDde helm, de képi en de veldmuts. De beremuteen, zooals die o. a, nog bij de Engelsche garde en eenige linieregimenten voorkomen, kunnen als antiquiteiten gerust buiten beschouwing wor den gelaten, evenals de mutsen van zwart lamsvel van het Russische leger, daar deze te velde niet meegenomen worden. De vorm van den helm is ongetwijfeld de meest gunstige om het hoofd tegen zon en regen te beschermen. Ieder burger bijna draagt in de tropen een lichten helmhoed zelfs het Oostenrijksche bataljon infanterie, dat deel uitmaakt van de bezettingstroepen van Kreta, ontving voor deze gelegenheid een helm. Eveneens werd voor de Bersaglieri, die den Italiaansch-Abessynischen veldtocht meemaakten, de bekende hoed vervangen door een helm. In Duitsch- land, Engeland, Portugal, Koorwegen en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika wordt door het grootste gedeelte van het leger de helm gedragen, verder ook in de meeste koloniale legers De helm heeft echter het groote tactische nadeel, dat de man niet liggende kan vuren. "Wanneer men nu gerust kan aannemen, dat zeker 90 0/o van alle schoten in den tegenwoordigen oorlog en in een toekomstigen oorlog misschien nog meer in de liggende hou ding wordt afgegeven, dan is dit zeker een overwegend bezwaar, dat noodzaakt den helm, althans voor de infanterie, onvoorwaardelijk te

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 216