205 dien veroorzaakt de harde grondstof nog, dat hij zich niet licht naar den vorm van het hoofd voegt en dus knelt. Hij vindt dan ook onbarmhartige bestrijdersmajoor von Plönnies noemt hem meedoogenloos: „een treurig tweeslachtig product van nieuwerwetsche paradezucht en middeleeuwsche romantiek". In 1896 werden dan ook proeven genomen met eenige wijzigingen, waaronder het gebruik van aluminiumbrons voor het garnituur, ten einde het gewicht te verminderen. Men mag uit al het vorenstaande besluiten, dat de helm, van het thans gebruikelijke model het ideaal van een hoofddeksel niet ver wezenlijkt, in het bijzonder is dit niet het geval met den Duitschen helm. Zoolang geen veranderingen in de constructie worden aange bracht, welke het liggende schieten toelaten, zullen ze in hooge mate onpractisch blijven. Men beginne de achterklep te verkleinen wel is waar wordt dan de hals niet meer zoo afdoende beschut tegen de zonnestralen, maar dit is een bezwaar, dat alleen in de tropen van overwegenden aard kan zijn. De voorklep worde zoodanig ge wijzigd, dat ze bij het gebruik van de binocle en bij het richten niet meer hindert. De grondstof dient zco licht mogelijk te zijn. De algemeene vorm zal dien van een zuidwester zeer nabij komeD. De helm, die bij het Franeche leger ingevoerd zal wordeD, schijnt van dit type te zijn; hij is vervaardigd van aluminium en weegt slechts 0,2 KG, terwijl de Duiteche Pickelhaube bijna 0,5 KG. veegt. Eerstgenoemde helm is echter nog in beproeving. Wijzigt men den tegenwoordigen vorm van den helm aanmerke lijk, dan verliest hij zijn geschiktheid voor tropen-hoofddeksel, wat betreft bescherming tegen de verzengende zonnestralen. Yan hoe groot belang dit is, kan alleen hij beseffeD, die een koloniale expe ditie heeft meegemaakt. Hoe deze eisch in overeenstemming ie brengen met den tactischen eisch van bruikbaarheid? Ik geloof niet, dat men door vormveranderingen van den helmhoed aan beide eischen tegelijk in voldoende mate zal kunnen voldoen; wie weet tot welk een onmogelijk stuk werk een dergelijk streven zou leiden een ander hoofddeksel zal men dus dienen te zoeken. De képi (hoofdzakelijk alleen in gebruik in Frankrijk) heeft on tegenzeggelijk voordeelen boven den helmzij voldoet geheel aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 218