206 den tactischen eisch van bruikbaarheid; voegt zich gemakkelijk naar den vorm van het hoofd, weegt slechts 0, 225 KGis veel minder zichtbaar (als men ze tenminste niet van roode stof vervaardigd, zooals bij de Fransche infanterie). Evenwel verleent ze den hals geen bescherming tegen de zon; (wel kan men hiertegen een couvre- nuque aanwenden, doch deze is zeer warm) ook is ze niet zoo luch tig als de helm, vooral als deze inwendig de inrichting heeft van dien van het Ned. Indische leger, terwijl ze bij regen aanmerkelijk zwaarder wordt, doordat de stof het water in zich opneemt. Dit is nog meer het geval, als zij gekartonneerd is. Zooals boven reeds met een enkel woord is aangegeven, zal ze in Frankrijk door een aluminium helm worden vervangen, terwijl ze in de tropen nergens meer te velde gebezigd wordt, sedert in 1894 ook bij het Ned. Indische leger de helmhoed algemeen is ingevoerd. De veldmuts komt hoofdzakelijk in twee verschillende vormen voor, nl. de Russische en de Oostenrijksche. Den vorm der Rus sische veldmuts kan men het beste met dien eener koksmuts vergelijken; ze is vervaardigd van meestal donkergroen laken met band en uitmonstering naar gelang van het regiment. Ze wordt te velde door het geheele leger gedragen. De Oostenrijksche veldmuts is eigenlijk een hooge pet, zooals men ze veel door boeren ziet dragen; het voorste gedeelte is iets hooger dan het achterste; zij is eveneens van laken, voorzien van een kleine, leeren klep tot bescherming van de oogen. Beide typen hebben vrij wel dezelfde voor- en nadeelen als de képi; het Russische type beschermt echter meer tegen de zon door den uitstekenden boven» rand. Bij de Fransche Alpentroepen is een dergelijke muts in ge bruik, een baret, waarvan de uitstekende rand veel grooter en rui mer is, zoodat hij naar keuze van den man aan de eene of andere zijde kan overhangen om daar het hoofd te beschermen tegen zon of regen. Deze baret zou echter in de vlakte, zelfs in de gematigde luchtstreken, gedurende den zomer te warm zijn. Hoe weinig laken hoofddeksels geschikt zijn om in een tropisch of subtropisch klimaat gedragen te worden, bewijst wel de omstandig heid, dat, zooals boven reeds terloops is meegedeeld, de Oostenrijk sche troepen reeds spoedig na hun landing op Kreta de veldmuts

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 219