207 tegen een lichtgekleurden troepenhelm verwisselden en zulks ter wijl in het geheele Oostennjksche leger geen troepenkorps bestaat met een dergelijk hoofddeksel (De helm der dragonders blijft natuur lijk buiten beschouwing). De helm moest dus opzettelijk voo r deze gelegenheid worden ingevoerd. Ook de Fransche koloniale troepen dragen geen képi, doch een lichten helm. Andere typen van hoofddeksels, zooals beremutsen, kolbaks, shako's, Hooglandsche mutsen, ross' (hoofddeksels der Spaansche infanterie), enz., enz. kunnen buiten beschouwing blijven. Grootendeels hun bestaan aan de traditie of de geschiedenis te danken hebbende, springt hun practische onbruikbaarheid te zeer in het oog, dan dat zulks nader toegelicht zou behoeven te werden. Laat men den nieuw model Franschen helm, die nog niet den toets der practijk heeft doorstaan, voorloopig buiten beschouwing, dan komt men tot de conclusie, dat in de gematigde luchtstreek een veldmuts van het Russische model, desnoods met iets verder uitstekenden rand, natuurlijk met behoorlijke ventilatie openingen, van de drie besproken hoofdbedekkingen (helm, képi, veldmuts) het beste aan alle eischen van bruikbaarheid tegelijk voldoet. In de tropen is de laken muts te warm, de helm heeft een groot tactisch nadeel, zoodat daar noch helm, noch veldmuts de voorkeur verdient. Er bestaat echter, behalve de helmhoed, nog een soort hoofddek sel, dat in de warme landen ook door burgers, die veel in de open lucht zijn, bv. planters, gedragen wordt, nl. een slappe, breedgerande hoed. Een dergelijk hoofddeksel zal het veelbesproken tactische bezwaar, nl. het liggend schieten te beletten of te belemmeren, niet hebben; houdt men de afmetingen binnen zekere grenzen, dan is het ook in begroeid terrein minder hinderlijk dan de helm. Hoewel nagenoeg het geheele Duitsche leger een helm draagt, zij a Duitsehland's Afrikaansche troepen voorzien van een slappen, breedgeranden vilten hoed, aan eene zijde met opgenomen rand, zoodat slechts een groote vederbos ontbreekt om ze te doen gelijken op de regi menten der 17e eeuw. Ook de Italiaansche Bersaglieri dragen een slappen hoed, echter van vrij groote afmetingen en van een groote bos haneveeren voor zien, zoodat hij zelfs zwaarder is dan de Duitsche Pickelhaube. (Toch

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 220